Urodzony w 1974 w Klużu Man znajduje inspirację zarówno w przeszłości, jak i współczesności. W swoich pracach tworzy autonomiczną ikonografię, w której częste odniesienia literackie przenikają się z elementami jego własnej biografii. Literatura i historia, pamięć zbiorowa i doświadczenie indywidualne splatają się u artysty w nielinearną opowieść, znoszącą różnicę pomiędzy teraźniejszością i przeszłością, fikcją, wyobraźnią i rzeczywistością.
To nakładanie się na siebie różnych wątków jest widoczne w całej twórczości Mana, w której nieustannie powraca kwestia gender, androginii, lub — bardziej ogólnie — niepewności związanej z cechami zewnętrznymi i wyglądem postaci, utrwalając tym samym obraz „tożsamości w ciągłym ruchu" i wskazując na to, jak złożona i tajemnicza może być istota rzeczy kryjąca się pod zewnętrzną powłoką. Obrazy Mana, jednocześnie ponadczasowe i wizjonerskie, wymykają się łatwym interpretacjom, proponując widzowi alternatywne formy poznania, zapamiętywania i widzenia.
Artysta Roku Deutsche Banku Victor Man jest piątym z kolei laureatem nagrody Artysta Roku, jego poprzednicy to Wangechi Mutu (2010), Yto Barrada (2011), Roman Ondák (2012) i Imran Qureshi (2013). Nagrodę przyznaje rada Deutsche Bank Global Art Advisory Council, w skład której wchodzą wybitni kuratorzy: Okwui Enwezor, Hou Hanru, Udo Kittelmann i Victoria Noorthoorn. Kandydat zostaje wybrany z grona artystów, którzy mają już znaczący dorobek i wytyczają nowe drogi w sztuce, tak pod względem ideowym, jak formalnym. Zwieńczeniem programu jest indywidualna wystawa prezentowana w Deutsche Bank KunstHalle w Berlinie, której towarzyszy obszerny katalog i specjalna publikacja w limitowanej edycji. www.db.com/art www.db-artmag.com
kurator: Friedhelm Hütte
współpraca kuratorska ze strony Zachęty: Katarzyna Kołodziej