Filharmonia Szczecińska w nowych odsłonach

Ubiegłoroczna laureatka prestiżowej nagrody architektonicznej Miesa van der Rohe będzie bohaterką wystawy we Wrocławiu i albumu wydanego w Szczecinie. 15 lutego Muzeum Architektury we Wrocławiu otworzy pokaz „Mies van der Rohe 2015” w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury 2016, uzupełniający ekspozycję „Made in Europe”, poświęconą 25-leciu nagrody UE w dziedzinie architektury współczesnej.

Aktualizacja: 13.02.2016 17:14 Publikacja: 13.02.2016 17:00

Przypomni nam emocje towarzyszące ogłoszeniu w maju 2015 zwycięzcy konkursu. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, zaprojektowana przez Alberto Veiga i Fabrizio Barozzi z Barcelony w pełni zasługuje na miano ikony architektury. Jej biała bryła z nieregularnych ostrosłupów przypomina  gigantyczną abstrakcyjną rzeźbę. Szklana elewacja nocą wygląda jak świecący lampion. We wnętrzu – w imponującym holu króluje także biel, a w salach koncertowych – złoto i czerń. Dynamiczne dachy budynku nawiązują do architektury innych obiektów w mieście. Projektanci czerpali także inspiracje z muzycznych odniesień. Forma budynku kojarzy się z organami i jest odzwierciedleniem muzycznego ładu. Sale koncertowe mają akustykę o najwyższych światowych standardach.

Tylko 9 zł z Płatnościami powtarzalnymi

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Rzeźba
Rzeźby Abakanowicz wkroczyły na Wawel. Jej drapieżne ptaki nurkują wśród drzew
Materiał Promocyjny
Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w nieruchomości dla wytrawnych
Rzeźba
Salvador Dalí : Rzeźby mistrza surrealizmu
Rzeźba
Ai Weiwei w Parku Rzeźby na Bródnie
Rzeźba
Ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb. To wszystko do zobaczenia na Wawelu
Rzeźba
Lwowska rzeźba rokokowa: arcydzieła z muzeów Ukrainy na Wawelu