Polska kontroferta dla Ukraińców

Polsko-ukraińska kampania społeczna „Partnerstwo i zatrudnienie" ma zwalczać nieuczciwe praktyki wobec pracowników z Ukrainy, wspierać ich i promować rzetelnych pracodawców.

Publikacja: 21.11.2018 20:00

Polska kontroferta dla Ukraińców

Foto: Adobe Stock

Pracodawcy zrzeszeni w Polsko-Ukraińskiej Izbie Gospodarczej (PUIG) ruszyli do walki o pracowników z Ukrainy. Nie obejdzie się jednak bez wsparcia rządu. – Polska przespała jako kraj swoją szansę – oceniał podczas środowej konferencji izby Witold Klaus, prezes Stowarzyszenia Interwencji Prawnej, partnera kampanii „Partnerstwo i zatrudnienie", którą prowadzi PUIG pod patronatem medialnym „Rzeczpospolitej".

Kampania zainaugurowana wiosną teraz startuje z pełnym rozmachem i nowymi działaniami. Ich ogłoszenie zbiegło się z informacjami z Niemiec, gdzie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przekazało już do oceny innym resortom projekt nowej ustawy imigracyjnej, która ułatwi napływ wykwalifikowanych pracowników spoza Unii, w tym z Ukrainy. 19 grudnia rząd w Berlinie ma podjąć decyzję w sprawie regulacji, które dadzą prawo do pracy w Niemczech każdemu, kto posiada umowę o pracę i uznane tam kwalifikacje.

– Po ukraińskich świętach Bożego Narodzenia obudzimy się w nowej rzeczywistości. Wyczerpuje się nasz atut, jakim była łatwo procedura pracy na oświadczenie. Inne kraje, w tym Niemcy, szybko nadrabiają zaległości i wkrótce możemy utracić kilkaset tysięcy najbardziej wartościowych pracowników z Ukrainy – ostrzega Paweł Kułaga, ekspert kampanii społecznej „Partnerstwo i zatrudnienie", prezes firmy Greygoose Outsourcing.

Jak podkreślał wiceprezes PUIG Andrzej Drozd, kampania, która ma m.in. walczyć ze stereotypami imigracji zarobkowej i zwalczać patologie w tym obszarze, wkrótce będzie miała dwa istotne instrumenty. Pierwszy to skierowana do pracowników i pracodawców internetowa platforma informacyjna partnerstwo.info, która ma ułatwić adaptację Ukraińców w Polsce, zwiększając też ich świadomość prawną. Drugi instrument (w planach) to gorąca linia telefoniczna, którą PUIG chce powołać ze Stowarzyszeniem Interwencji Prawnej.

Zdaniem Witolda Klausa same działania firm nie wystarczą – niezbędne jest wsparcie rządu, w tym szybka zmiana całego systemu zatrudniania cudzoziemców. Trzeba postawić na legalność i elastyczność zatrudnienia, znosząc m.in. obecne ograniczenia w procedurze zezwoleń na pracę, które przypisują obcokrajowca do konkretnej firmy i konkretnego stanowiska. Warto też wprowadzić zachęty do legalnej pracy, np. po dwóch latach legalnego zatrudnienia przyznawać imigrantom prawo do długoterminowego pobytu wraz z rodzinami.

Vasyl Voskoboinyk, prezes Ogólnoukraińskiego Stowarzyszenia Agencji Międzynarodowego Zatrudnienia i ekspert kampanii PUIG, podkreślał, że spore zaległości mają też polskie agencje pracy. Są zbyt mało aktywne na Ukrainie, dużo mniej niż konkurenci z krajów bałtyckich czy Czech. Mówił także o potrzebie zorganizowania na Ukrainie dużej akcji marketingowej promującej atuty Polski jako bezpiecznego miejsca legalnej pracy. Tym bardziej że taką akcję szykują już Niemcy.

Rynek pracy
Pokolenie Z budzi postrach wśród pracodawców
Rynek pracy
Tych pracowników częściej szukają dziś pracodawcy
Rynek pracy
Padł rekord legalnych pracowników z zagranicy w Polsce. Pomogli Azjaci
Rynek pracy
Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, WNE UW: Byłam przeciwniczką "babciowego"
Rynek pracy
Sztuczna inteligencja przyspieszy decyzje o zmianie zawodu