W maju rekruterzy i pracodawcy opublikowali w internecie 304 tysiące ofert pracy. To aż o ponad 50 proc. więcej niż rok wcześniej i najwięcej od początku 2020 roku – wynika z udostępnionych „Rzeczpospolitej" danych agencji zatrudnienia The Adecco Group. Według nich, choć w porównaniu z kwietniem w maju przybyło tylko 5 tys. ogłoszeń, to widać umacniające się od marca ożywienie na rynku pracy, któremu sprzyja rosnąca aktywność sezonowych branż.

Jak przypomina Piotr Płusa, menedżer i ekspert rynku pracy w The Adecco Group, w kwietniu liczba opublikowanych w internecie była rekordowa, a w maju jeszcze wzrosła. Co więcej, niemal we wszystkich branżach koniunktura na rynku pracy jest teraz widocznie lepsza niż w poprzednich miesiącach, nie wspominając o ubiegłym roku. – Otwarcie możemy już zatem mówić o wracającym do nas rynku pracownika – ocenia Płusa. Dodaje, że do końca lata sytuacja będzie się poprawiać.

Szanse na stabilną poprawę na rynku pracy zwiększają opublikowane w ostatnich dniach dane o wzroście nakładów na inwestycje, a konkretnie na środki trwałe, które w I kwartale zwiększyły o 1,3 proc. w skali roku. Jak przewidują eksperci Adecco, bezrobocie jeszcze w tym roku spadnie poniżej 6 proc. Ma w tym pomóc luzowanie kolejnych obostrzeń, co pozwoli na otwieranie kolejnych branż.

Ten efekt było widać też w maju; zapowiedź luzowania wprowadzonych wiosną ograniczeń wywołała na początku miesiąca skok zapotrzebowania na pracowników w branży HoReCa (hotele i gastronomia), która mocno ucierpiała w czasie pandemii. O ile w marcu branża hotelarska opublikowała w sieci niespełna 10 tys. ofert pracy, o tyle w kwietniu – 14 tys., w maju zaś liczba jej ogłoszeń wzrosła do 20 tysięcy, a pracodawcy zaczęli mówić o niedoborze poszukiwanych teraz sezonowych pracowników.

Według danych Adecco na majowy wzrost liczby ofert pracy wpłynęły też: budownictwo, produkcja, handel, nieruchomości (gdzie popyt na pracowników nakręca gorączka zakupów mieszkań, domów i działek) oraz IT. Wśród nielicznych branż, w których liczba ofert pracy nie rosła, są finanse i marketing.

Poprawę w porównaniu z wiosną 2020 r. widać w danych Pracuj.pl, czołowego portalu z ofertami pracy dla specjalistów, na którym pracodawcy coraz częściej szukają także pracowników fizycznych. W maju zamieszczono tam 73,2 tys. ogłoszeń, minimalnie mniej niż w kwietniu, ale o 82 proc. więcej niż rok wcześniej. Tradycyjnie już, największy wybór ofert mieli kandydaci do pracy w działach sprzedaży (20,5 tys.) i obsługi klienta (11 tys.). Na trzecim miejscu byli programiści (10,2 tys.). – Obecne stosunkowo pozytywne nastroje i gotowość firm do zwiększania załóg sprawiają, że mieliśmy do czynienia z jednym z najlepszych miesięcy w historii portalu pod względem liczby ofert pracy – twierdzi Aleksandra Skwarska, ekspertka Pracuj.pl. Przypomina, że najwyższy miesięczny wynik zaobserwowano tam w marcu, gdy na portalu zamieszczono ponad 76,8 tys. ogłoszeń – co było efektem rosnącego popytu na pracowników, jak też sukcesu kampanii promocyjnej Pracuj.pl.

Jak zaznacza Skwarska, z perspektywy całego rynku rekrutacji majowe znoszenie obostrzeń nie miało znaczącego wpływu, choć było dodatkowym czynnikiem wspierającym popyt na pracowników. Ten wpływ był natomiast widoczny w HoReCa; w maju liczba ofert była o 49 proc. większa niż w kwietniu. – Główny wzrost skali rekrutacji nastąpi tam prawdopodobnie w czerwcu i podczas wakacji, gdy wzrasta popyt na pracowników sezonowych – przewiduje ekspertka Pracuj.pl.