Rolnicy zablokują centrum dystrybucyjne Biedronki

Import z Ukrainy jest kością niezgody pomiędzy rolnikami a Jeronimo Martins. Rolnicy z Agrounii chcą w ramach protestu zablokować w przyszłym tygodniu drogę do centrum dystrybucyjnego koncernu w Stawigudzie koło Olsztyna.

Publikacja: 16.02.2024 13:59

Protestujący rolnicy blokują centrum Wrocławia

Protestujący rolnicy blokują centrum Wrocławia

Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Rolnicy intensyfikują protesty i wymierzają je nie tylko w stronę polityków, ale także dużych firm, które prowadzą działalność mającą, zdaniem protestujących,  szkodzić interesom rolnictwa. Na celowniku znalazła się teraz Biedronka, która zdaniem działaczy Agrounii sprowadza i sprzedaje coraz więcej produktów spożywczych z Ukrainy. A ukraińskie normy dotyczące produkcji żywności i produkcji rolnej są znacznie mniej restrykcyjne od polskich i unijnych.

Czytaj więcej

Rolnicy protestują na drogach. Nie chcą Zielonego Ładu ani importu z Ukrainy

- Z Ukrainy wjeżdżają zboża, kukurydza, rzepak, miód, słodycze, wafle. Na Ukrainie można używać niedozwolonych w Unii Europejskiej środków ochrony roślin, które są szkodliwe dla zdrowia — powiedział w czwartek przedstawiciel Polskiego Związku Rolnego Agrounia na Warmii i Mazurach Michał Kempka.

Zdaniem działaczy Agrounii sytuacja w polskim rolnictwie jest trudna i polscy rolnicy ponoszą wielomilionowe straty, także wskutek konkurencji z krajów o mniej restrykcyjnych normach dotyczących bezpieczeństwa żywności. W przypadku importu z Ukrainy dochodzą jeszcze dwa czynniki – niższe koszty pracy i fakt, że kombinaty rolne w tym kraju gospodarują na tysiącach hektarów, mając rozmiar dawnych magnackich latyfundiów.

Wójt gminy Stawiguda Michał Kontraktowicz próbował mediacji pomiędzy rolnikami a Jeronimo Martins. Do porozumienia nie doszło i rolnicy podtrzymali chęć blokady centrum dystrybucyjnego w przyszłym tygodniu. Wójt oświadczył, że nie wyda zgody na takie zgromadzenie publiczne, powołując się na racje firmy Jeronimo Martins, dla której spowoduje to straty „wielkich rozmiarów”. Codziennie do centrum dystrybucyjnego wjeżdża i wyjeżdża ponad 400 samochodów ciężarowych.

Czytaj więcej

Minister: Malin mrożonych z Ukrainy wjechało tyle, że nie musimy produkować

- Podkreślamy, że nieprzerwana działalność centrum dystrybucyjnego w Stawigudzie jest podstawą regularnego zaopatrzenia 213 sklepów sieci Biedronka, głównie zlokalizowanych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, w produkty żywnościowe pierwszej potrzeby. W tym kontekście jakakolwiek blokada byłaby najbardziej dolegliwa dla mieszkańców zaopatrujących się na co dzień w sklepach sieci Biedronka – powiedział „Rzeczpospolitej” Arkadiusz Mierzwa, dyrektor komunikacji w sieci Biedronka.

Agrounia decyzję wójta zamierza zaskarżyć do sądu. Rozważy zmianę formy protestu, jeżeli decyzja wójta utrzyma się w sądzie. Działacze liczą jednak, że sąd będzie po ich stronie.

Ewentualna blokada centrum dystrybucyjnego Jeronimo Martins w przyszłym tygodniu będzie oznaczała dla mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego problemy z zakupami w sklepach Biedronki. To przełoży się na duże straty sieci handlowej. Sama ewentualna blokada będzie prosta – z mapy wynika, że do drogi S51 z centrum dystrybucyjnego prowadzi jedna droga, którą łatwo będzie zablokować niewielkim nakładem sił.

Rolnictwo
Węgry ograniczą import produktów rolnych z Ukrainy. Rosja zadowolona
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Rolnictwo
Największy producent wina Rosji w mackach Kremla. Parodia w sądzie
Rolnictwo
Przybywa zboża z Rosji w Europie. Dojrzewa pomysł na cła
Rolnictwo
Putin zawłaszcza jeden z największych agroholdingów w Rosji. To biznes z USA
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Rolnictwo
Zielony Ład i ukraińskie produkty rolne - co to oznacza dla polskiego rolnictwa?