Z tekstu wynika, że premier planuje podniesienie składki rentowej, podwyżkę VAT, wzrost akcyzy oraz ograniczenie becikowego i ulgi na dzieci.

Poseł PiS Adam Hofman stwierdził:

Ja z tych przecieków z exposé na razie nie mogę dostrzec całościowej wizji, jak ma wyglądać Polska za rok. Mam nadzieję, że w exposé będzie inaczej. Choć mam też doświadczenie z zeszłej kadencji, że exposé sobie, a potem działania - sobie.

Hofman ocenia propozycję ograniczenia ulg na dzieci:

To jest złapanie premiera za rękę, właściwie za słowo, na kłamstwie. Bo jeszcze przed wyborami premier mówił, kiedy go pytaliśmy, że w dzieci należy inwestować, a teraz dla 5,5 mld zł ta ulga na dzieci zostanie zabrana. Szczególnie, że przyrost naturalny w Polsce jest ujemny od kilku miesięcy, więcej ludzi umiera, niż się rodzi.

Hofman mówi o możliwości spełnienia obietnic:

Nasze doświadczenia wskazują, że obietnice w exposé mają się nijak, nie miały związku z późniejszymi działaniami rządu. Zakładamy w związku z tym przez analogię, że tym razem pan premier powie ładne exposé, w sposób bardzo płynny, taki propagandowo sprawny, ale później przyjdzie do działań i zwykli ludzie najbardziej stracą na tych cięciach.

Wiceminister Waldemar Pawlak zdradził:

Część z tych informacji, które się pojawiły w mediach, jest bliska temu, co będzie w exposé. Niektóre zapowiedzi będą jeszcze bardziej radykalne.

O podniesieniu podatków:

Nie sądzę, żeby to było na początek. W tej sprawie nie spodziewam się, żeby pojawiła się informacja. Raczej może to być zapowiedź warunkowa, że jeśli realizowałby się czarny scenariusz ministra finansów Jacka Rostowskiego, to wtedy mogą być tego typu decyzje.

Na temat likwidacji ulgi na dzieci:

Jeśli mówimy o pewnych zmianach, to trzeba brać pod uwagę wymiar sprawiedliwości społecznej. Są dość powszechne postulaty mówiące o tym, że te elementy wspierające nie powinny być adresowane dla osób, które mają wysokie dochody. Oczywiście jeśli ktoś jest przyzwoity, to nie korzysta z takiego prawa i nie musi na przykład korzystać z becikowego.

Były marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna powiedział, że musimy przygotować się na ciężkie czasy:

Premier przedstawi plan na całą czteroletnią kadencję, oczywiście projekt budżetu, plus ustawy okołobudżetowe. (...) To wszystko będzie tworzyć całość, dlatego trzeba się w racjonalny, spokojny sposób przygotować. Trzeba przygotować nas, Polaków, na trudny czas, trzeba być gotowym, bo kryzys nie wybiera.

To co się dzieje w strefie euro, na pewno nas dotknie, jest pytanie tylko o skalę, czy to będzie poważne tąpnięcie, czy będziemy na tyle przygotowani, że też będziemy musieli sami zacząć od zaciskania pasa i pilnowania wszystkich wydatków, tak aby stabilność złotego była pewna i gwarantowana.