San Marino. 4 tys. euro grzywny za strzał w głowę kota ministra

21-letni kolarz zawodowy, Włoch Antonio Tiberi, został skazany za zastrzelenie z wiatrówki kota ministra turystyki San Marino, Federica Amatiego. - Próbowałem trafić w kota… i ku mojemu zdziwieniu rzeczywiście trafiłem - oświadczył w sądzie Tiberi.

Publikacja: 28.02.2023 18:33

San Marino. 4 tys. euro grzywny za strzał w głowę kota ministra

Foto: Stock Adobe

21-letni Antonio Tiberi  to zawodowy kolarz, zdobywca brązowego medalu na Mistrzostwach Europy 2018 i złota w jeździe na czas juniorów na Mistrzostwach Świata 2019; startował m.in. w wyścigach La Vuelta a España i Giro di Lombardia.

Tiberi od wiosny 2022 roku mieszka w San Marino - skuszony, jak pisze włoski dziennik "Corriere della Sera" - systemem podatkowym obowiązującym w maleńkiej republice.

Według włoskich mediów Tiberi dopuścił się czynu nieetycznego - zastrzelił kota należącego do mieszkającego po sąsiedzku ministra turystyki San Marino. Adoptowany kot był ulubieńcem jego trzyletniej córki.

Minister Federico Pedini Amati wezwał policję, a Antonio Tiberi stanął przed sądem.

Podczas procesu tłumaczył, że chciał potrenować strzelanie ze świeżo nabytej wiatrówki. Świadomie wycelował w głowę zwierzęcia.

- Celowałem w znak zakazu… Przyznaję też, że próbowałem trafić w kota… i ku mojemu zdziwieniu rzeczywiście trafiłem… Nie miałem zamiaru zabijać zwierzęcia, wręcz byłem przekonany, że broń nie jest śmiercionośna - wyjaśniał kolarz.

W San Marino kodeks karny karze „każdego, kto poddaje zwierzęta torturom  lub bez konieczności je zabija, karą więzienia w zawieszeniu lub grzywną”.

We Włoszech natomiast każdy, kto z okrucieństwa lub bez wyraźnej przyczyny powoduje śmierć zwierzęcia, podlega karze pozbawienia wolności od czterech miesięcy do dwóch lat.

Tiberi został skazany na zapłacenie 4 tys. euro grzywny.

Do kary dołączył takż  zespół, w którym jeździ młody kolarz. Kierownictwo Trek-Segafredo zawiesiło Tiberiego na 20 dni oraz zaznaczyło, iż zespół „oczekuje, że zawodnik wyrazi skruchę i podejmie niezbędne kroki, aby stać się lepszym człowiekiem” – czytamy w oświadczeniu zespołu.

Przestępczość
W USA 279 strzelanin w 157 dni. W ostatniej zginęły dwie osoby
Przestępczość
Afganistan: Ktoś truje dzieci w wieku szkolnym, głównie dziewczęta
Przestępczość
Wojna w Ukrainie zakłóca powiązania mafijne
Przestępczość
FBI: Planowano zamach na królową Elżbietę II
Przestępczość
Peru: Policja skonfiskowała kokainę w paczkach ze swastyką i nazwiskiem Hitlera