Greco został aresztowany we francuskim mieście Saint-Etienne, w którym - przez pewien czas - prowadził włoską restaurację posługując się fałszywym nazwiskiem - podaje francuska prokuratura.

Greco był poszukiwany we Włoszech w związku z grożącym mu wyrokiem dożywocia za zamordowanie braci Stefano i Giuseppe Bartolomeo - informuje Interpol.

Czytaj więcej

Zatrzymano szefa Cosa Nostry. Ukrywał się 30 lat

63-latek jest również oskarżony o próbę zamordowania Emiliano Mosciaro w ramach "wojny mafijnej między gangami Pino Sena i Perna Pranno na początku lat 90-tych".

Bracia Bartolomeo zostali pobici na śmierć metalowymi prętami na terenie magazynu w styczniu 1991 roku - podaje włoska policja. Ich ciał nigdy nie znaleziono - prawdopodobnie zostały rozpuszczone w kwasie - uważają włoscy policjanci.

Do zabójstwa braci Bartolomeo doszło, ponieważ chcieli oni rozszerzyć swoją działalność przestępczą wchodząc w drogę innym rodzinom mafijnym.

Zabójstwo braci Bartolomeo stało się punktem zwrotnym jeśli chodzi o losy ’Ndranghety

Greco, który przez blisko 17 lat ukrywał się przed włoską policją, w czerwcu 2021 roku został właścicielem włoskiej restauracji Caffe Rossini Ristorante, którą prowadził do listopada 2021 roku. AFP podaje, że w tym czasie używał imienia i nazwiska Paolo Dimitrio, a w przeszłości pracował w innych włoskich restauracjach w mieście. Włoskie media podają, że Greco - pod fałszywym nazwiskiem - pracował też w pizzerii, gdzie był szefem kuchni.

Greco został aresztowany dzięki współpracy państw tworzących Interpol w ramach programu Współpraca Przeciw ’Ndranghetcie.

Szef MSW Włoch, Matteo Piantedosi stwierdził, że aresztowanie Greco pokazuje determinację rządu w Rzymie jeśli chodzi o walkę z "wszystkimi formami przestępczości zorganizowanej".

"The Guardian" przypomina, że zabójstwo braci Bartolomeo stało się punktem zwrotnym jeśli chodzi o losy ’Ndranghety. Po ich zniknięciu wielu kalabryjskich mafiosów stało się informatorami policji i pomogło w aresztowaniach dziesiątków członków tej organizacji przestępczej.

Do aresztowania Greco doszło tydzień po rozpracowaniu przez włoską policję komórki ’Ndranghety działającej w południowej Kalabrii. W czasie akcji wymierzonej w tę komórkę skonfiskowano aktywa warte 250 mln euro i zatrzymano 56 osób.

W ubiegłym miesiącu włoska policja aresztowała ukrywającego się od blisko 30 lat bossa innej organizacji mafijnej, Cosa Nostry, Matteo Messinę Denaro.