Gwałtowne starcia Kurdów z policją w Paryżu

W Paryżu drugi dzień trwają gwałtowne starcia między policją a kurdyjskimi demonstrantami, wywołane zabójstwem trzech członków ich społeczności.

Publikacja: 24.12.2022 21:46

Paryż. Starcia Kurdów z policją

Paryż. Starcia Kurdów z policją

Foto: AFP

Uzbrojony mężczyzna w kurdyjskim centrum kultury i pobliskiej kawiarni w ruchliwej części 10. dzielnicy Paryża zabił trzy osoby i kolejne trzy zranił. Do piątkowych morderstw doszło przed rocznicą zabójstwa trzech Kurdów w Paryżu w styczniu 2013 roku.

Policja aresztowała 69-letniego mężczyznę, który według władz został niedawno zwolniony z aresztu w oczekiwaniu na proces za atak szablą na obóz dla imigrantów w Paryżu w ubiegłym roku.

Czytaj więcej

Strzelanina w centrum Paryża. Trzy osoby nie żyją. Sprawca zatrzymany

Po przesłuchaniu podejrzanego,  do wstępnych oskarżeń o morderstwo i przemoc z użyciem broni śledczy dodali podejrzenie rasistowskiego motywu czynu.

Prokuratura poinformowała, że  areszt podejrzanego został następnie uchylony ze względów zdrowotnych.

- Lekarz, który dziś późnym popołudniem badał podejrzanego, stwierdził, że jego stan zdrowia  nie pozwala na zastosowanie tymczasowego aresztowania – poinformowała paryska prokuratura.

Podejrzany został odwieziony do policyjnego oddziału psychiatrycznego.

Kurdyjska rada demokratyczna we Francji (CDK-F) zorganizowała w sobotę demonstrację na Place de la République. Uczestniczyły w niej setki kurdyjskich demonstrantów, do których dołączyli politycy, w tym burmistrz 10. dzielnicy Paryża

- W ogóle nie jesteśmy chronieni. W ciągu 10 lat sześciu kurdyjskich aktywistów zostało zabitych w samym sercu Paryża w biały dzień – powiedział Berivan Firat, rzecznik CDK-F.

Tymczasem w Paryżu drugi dzień trwają starcia Kurdów z policją. Protestujący przewracali samochody, niektóre podpalali i obrzucali policję ciężkimi przedmiotami. Funkcjonariusze odpowiedzieli gazem łzawiącym.

Przestępczość
FBI: Planowano zamach na królową Elżbietę II
Przestępczość
Peru: Policja skonfiskowała kokainę w paczkach ze swastyką i nazwiskiem Hitlera
Przestępczość
Sędzia nie chciał, ale musi rozstrzygnąć o areszcie dla milionera
Przestępczość
Przywódca ataku na Kapitol skazany na 18 lat więzienia
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Przestępczość
Rosyjski ekspert od pocisków hipersonicznych w przyszłym tygodniu stanie przed sądem
Przestępczość
Korupcja w Sądzie Najwyższym na Ukrainie. Znaleziono ukryte pół miliona dolarów