Szefowa Szwedzkich Chrześcijańskich Demokratów (KD) wezwała do chemicznej kastracji niektórych przestępców seksualnych w ramach planów zaostrzenia kar za przestępstwa seksualne. Przemawiając w szwedzkim parlamencie Ebba Busch powiedziała, że statystycznie „każdego dnia zgłaszanych jest 27 gwałtów”. - Ile dni musi upłynąć, zanim rząd podejmie działania? - pytała.

- Dzisiaj proponujemy, aby gwałciciele i osoby, które popełniają przestępstwa seksualne wobec dzieci, mogły być chemicznie kastrowane - mówiła.

Wśród proponowanych przez KD zmian jest dożywocie za gwałt na dziecku, zniesienie automatycznego warunkowego zwolnienia dla przestępców seksualnych oraz podwyższenie kary za gwałt do maksymalnie 25 lat. Ponadto chadecja domaga się „okresu monitorowania” dla skazanych, którzy odbyli już karę. Miałby on wynosić jedną trzecią odbytej kary.

Busch zasugerowała, że w przypadku niektórych przestępców seksualnych jako warunek zwolnienia należy wprowadzić ​​kastrację chemiczną. Wskazała przy tym na przykład Andreasa Holma, skazanego w 2021 r. za 35 różnych przestępstw, w tym 24 gwałty.

Chrześcijańscy Demokraci już wcześniej proponowali wprowadzenie chemicznej kastracji do kodeksów. Już 20 lat temu, pod rządami Alfa Svenssona, prawicowa partia podniosła ideę warunkowej kastracji chemicznej gwałcicieli i pedofilów. Wówczas jednak propozycja została odrzucona przez wszystkie inne partie.