Estonia kusi jedzeniem: lawendowy tort i inne frykasy

Mała nadbałtycka republika ma nie tylko oryginalne i skuteczne rozwiązania biznesowe, ale też oryginalną żywność. Oto lista 11 najlepszych produktów 2018 r.

Publikacja: 15.03.2018 13:04

Estonia kusi jedzeniem: lawendowy tort i inne frykasy

Foto: Stock Adobe

Kto wybiera się w tym roku do Estonii, powinien zwrócić uwagę na zwycięzców konkursu „ Najlepszy produkt żywnościowy Estonii 2018 r". Za najlepsze danie gotowe uznana została sałatka Selveri Köök, Kulinaaria OÜ, z cukinii i ciecierzycy (a także świeżej marchewki, szpinaku pomidorów i fasolki). Komisja uzasadnia wybór tym że dla utrzymana świeżość sałatki składniki nie zostały wymieszane a dodatki podane oddzielnie.

Najlepszy sos w Estonii, to w tym roku sos grecki Alma Kreeka DIP! od Valo Eesti z czosnkiem i oliwkami wzorowany na tradycyjnym greckim sosie sordalia.

Miłośnicy nabiału muszą koniecznie popróbować skyru do picia Farmi AB. To naturalny napój bez dodatków, gęsty i bogaty w białko. Do tego przegryźć można pełnoziarnistym chlebkiem Pehmik piekarni Eesti Pagar. Do chleba dodano cebulę, pasternak, marchew i jarzębinę - stanowią one aż 30 proc. pieczywa. Chleb jest na zakwasie, bez żadnych substancji konserwujących i polepszaczy.

Na deser w tym roku Estonia poleca swoje lody śmietankowe w narodowych barwach - granatowo-czarno-białych, przygotowane na 100-lecie republiki przez firmę Premia Tallinna Külmhoone.

„Komisja, która oceniła produkty, była zdziwiona faktem, że niebiesko—czarno-białe lody ukrywały takie tradycyjne smaki jak lody jagodowe z ekstraktem z jagód acai, lody czekoladowe cieniowane naturalnym węglem roślinnym i lody waniliowe, ulubione przez estońskich konsumentów - powiedział Sire Potissepp, szef Związku Producentów Estonii.

Inny bardzo oryginalny produkt to uznany za najlepszy wyrób cukierniczy tego roku tort biszkoptowy Creme Brulee cukierni Gustav, Matthias Cafe. Biszkopt jest nasączony wodą lawendową a dodatek lawendy do polewy nadał tortowi niebieski kolor i „lustrzaną gładkość".

Wśród wszystkich wyróżnionych 11 produktów, 25 kwietnia zostanie wybrany „najlepszy produkt Estonii roku 2018".

Przemysł spożywczy
Viktor Orbán zaskoczył polski rząd. Producenci mięsa wściekli, ale embargo trwa
Przemysł spożywczy
Węgry zakazały importu polskiej wołowiny i wieprzowiny. To odwet
Przemysł spożywczy
Zmarł jeden z twórców imperium lodziarskiego Koral
Przemysł spożywczy
Polskie Jeżyki i Grześki łączą siły z niemieckimi zającami
Przemysł spożywczy
Słynny producent alkoholi luksusowych zwolni ponad tysiąc pracowników