Od pierwszego stycznia zniesiony został na Ukrainie monopol państwa na produkcję spirytusu. Nowe prawo zakłada prywatyzację największych gorzelni. Na pierwszy ogień pójdzie koncern Ukrspirt - monopolista na rynku. Zgodni z rekomendacją MFW, Rada Najwyższa chce wystawić na sprzedaż 41 zakładów tego alkoholowego giganta, informuje agencja Unian.

Do 15 maja 2020 pierwsze do Funduszu Skarbu Państwa trafi 36 gorzelni Ukrspirt, których majątek zostanie przedtem dokładnie sprawdzony, inwentaryzowany i zarejestrowany. Do 15 czerwca trafi tam 5 kolejnych.

Rolą funduszu będzie przygotowania przedsiębiorstw do sprzedaży i wystawienie na aukcję na platformie Prozorro. Kijów liczy na 2-3 mld hrywien (320-340 mln zł) wpływów. Prywatyzacja branży spirytusowej ma się zakończył w połowie 2021 r.

Nowe prawo wprowadza ograniczenia na importu spirytusu do 2024 r. Import będzie licencjonowany i nie może przekroczyć 10 proc. wielkości produkcji spirytusu zakładów. Ustawa wprowadza też obowiązek utrzymania 70 proc. miejsc pracy w sprywatyzowanych gorzelniach do lipca 2021 r.

W ciągu ostatniej dekady produkcja legalnego spirytusu spożywczego zmniejszyła się czterokrotnie. W tym samym okresie udział spirytusu z szarej strefy w spożyciu Ukraińców zwiększył się z 10 proc. w 2007 r do 55 proc. w 2019 r.