Sieci fast food w kłopotach? Skarbówka może chcieć olbrzymich pieniędzy

Zmiana interpretacji podatkowej przez Ministerstwo Finansów może oznaczać, że właściciele barów będą musieli zapłacić zaległy podatek za pięć ostatnich lat. Wszystko przez zmianę stawki podatku VAT.

Aktualizacja: 28.09.2016 21:28 Publikacja: 28.09.2016 13:03

Sieci fast food w kłopotach? Skarbówka może chcieć olbrzymich pieniędzy

Foto: 123rf.com

Pod koniec czerwca Ministerstwo Finansów uznało, że prawidłową stawką podatku VAT od dań typu fast food jest stawka 8 a nie 5 procent. Ta nieduża, bo wynosząca 3 punkty procentowe różnica może być olbrzymim problemem dla tysięcy punktów gastronomicznych i franszyzobiorców działających pod szyldami dużych marek takich jak KFC czy McDonald's. Jeżeli bowiem urzędy skarbowe zażądają zapłaty zaległych podatków za pięć ostatnich lat, to może to przynieść budżetowi państwa aż miliard złotych wpływów. I tyle właśnie straci cała branża.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Przemysł spożywczy
Węgry zakazały importu polskiej wołowiny i wieprzowiny. To odwet
Przemysł spożywczy
Zmarł jeden z twórców imperium lodziarskiego Koral
Przemysł spożywczy
Polskie Jeżyki i Grześki łączą siły z niemieckimi zającami
Przemysł spożywczy
Słynny producent alkoholi luksusowych zwolni ponad tysiąc pracowników
Przemysł spożywczy
Zakaz reklamy piwa? Ministerstwo nie mówi „nie”
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem