Spółka, której udziały znalazły się na celowniku Maspeksu, specjalizuje się sprzedaży produktów farmaceutycznych dla niemowląt i dzieci oraz dla kobiet w ciąży. Oferta spółki obejmuje szerokie portfolio produktów, m.in. w następujących kategoriach: infekcje i grypa, gorączka, ból, niedobór Omega-3, ochrona w antybiotykoterapii, leczenie ran, ochrona przewodu pokarmowego, alergia, odporność, niedokrwistość, profilaktyka krzywicy – podaje Maspex. Jej znane marki to Omegamed, Sambucol i Actiferol.

Właścicielem pakietu 44 proc. akcji, który chce kupić Maspex jest Paan Capital. 

- Dobre postrzeganie spółki Sequoia i jej produktów na rynku farmaceutycznym, wysoka efektywność i sprawność działania, specjalizacja w atrakcyjnych segmentach to główne atrybuty, które skłoniły nas do rozważania inwestycji w tę firmę – mówi Krzysztof Pawiński, prezes Grupy Maspex Wadowice.

Jarosław Wypych, prezes Sequoia dodaje: - Celem strategicznym naszej spółki jest budowanie innowacyjnej, polskiej firmy farmaceutycznej. Inwestycja Grupy Maspex Wadowice w naszą firmę da nam możliwość dalszego dynamicznego rozwoju oraz wzmocnienia realizacji naszej strategii.

Paan Capital zrealizuje zyski po trzech latach od inwestycji w farmaceutyczną spółkę. - Jestem przekonany, że wspólnie z Grupą Maspex Wadowice Sequoia utrzyma w kolejnych latach tak szybkie tempo wzrostu, jakie miało miejsce do tej pory – mówi Marcin Mierzwiński, partner w Paan Capital

Rynek farmaceutyczny jest perspektywiczny i w następnych latach powinien nadal się rozwijać. Obecnie jest szóstym w Europie pod względem wartości. Prognozowany wzrost tego segmentu w najbliższych latach to około 4 proc. rocznie. W Polsce wskaźnik wydatków na lekarstwa per capita wynosi ok. 114 euro, podczas, gdy średnia w Europie waha się w granicach około 220 euro na osobę – podaje Maspex.

Grupa Maspex Wadowice jest liderem na rynku producentów soków, nektarów i napojów w Polsce, w Czechach i na Słowacji, a także ich wiodącym producentem na Węgrzech, w Rumunii, Bułgarii i na Ukrainie. Jest również największym producentem produktów instant w Europie Środkowo-Wschodniej (kawa cappuccino, kakao, zabielacze, herbatki), oraz liderem na rynku makaronów w Polsce oraz wiodącym producentem w Rumunii.

W ostatnim czasie UOKiK zgodził się, aby Maspex kupił większą część biznesu Agrso Novej, w tym takie marki jak Łowicz i Kotlin.