Formę rozliczeń można wybrać wpłacając podatek

Jeśli przedsiębiorca zapomni złożyć zawiadomienie w sprawie zmiany zasad opodatkowania, uratować go może odpowiednio opisany przelew do urzędu skarbowego – mówi Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w inFakt.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców – będzie wyższy limit przychodów

Z kasowego PIT skorzystają firmy, które mają do 250 tys. euro przychodu rocznie – zapowiedział minister finansów. Limit zostanie więc podniesiony, nowe rozwiązanie ma jednak też inne ograniczenia.

Resort finansów: szkolenia z KSeF będą w każdym powiecie

Szkolenia z KSeF będą przeprowadzone w każdym powiecie – zapowiada Ministerstwo Finansów.

Definicja budowli i podatek od garaży: ministerstwo szykuje zmiany

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad zdefiniowaniem pojęcia „budowla” na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Resort chce także doprecyzować zasady opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach wielomieszkaniowych.

Likwidacja zerowego VAT na żywność: wiążące informacje stawkowe do wymiany

Podwyżka podatku na artykuły spożywcze w wyniku likwidacji zerowej stawki podatku VAT może oznaczać nie tylko wzrost cen, ale i dodatkowe formalności dla sprzedawców takich towarów.

Tomasz Głozowski, Maciej Stępień: Polskim podatkom nie po drodze z prawem UE

Warto rozważyć spory sądowe z naszymi organami podatkowym, gdy zajdą sprzeczności z prawem unijnym. Szanse na wygraną są. Być może dostrzeże to ustawodawca.

Zerowy VAT na żywność nie zostanie przedłużony

Ministerstwo Finansów poinformowało we wtorek rano, że zdecydowało o nieprzedłużaniu zerowej stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze. To oznacza, że po 31 marca czeka nas wzrost cen owoców, warzyw, mięsa, nabiału i produktów zbożowych.

Status kontrahenta ma znaczenie dla KSeF

Obowiązkowe e-fakturowanie to obowiązki nie tylko dla polskich podatników. Zagraniczne podmioty zarejestrowane dla celów VAT w Polsce również mogą być objęte nadchodzącymi zmianami w KSeF.

Cyfrowe kopie dokumentów mogą stanowić dowód księgowy

Skanowanie i elektroniczne przechowywanie dokumentów (np. faktur), nawet po zniszczeniu ich papierowych wersji, pozwala podatnikom na uznawanie udokumentowanych nimi wydatków za koszty uzyskania przychodu.

Julita Karaś-Gasparska: Składka zdrowotna – nie tak miało być

Przedsiębiorcy czekają na zmiany w zasadach rozliczania składki zdrowotnej. Obecne propozycje idą jednak w inną stronę, niż obiecano to przed wyborami.

Benefit test zapewni bezpieczeństwo dla transakcji usługowych

Usługi niematerialne są bardzo często weryfikowane podczas kontroli podatkowych. Dotyczy to zarówno usług wewnątrzgrupowych, jak i nabywanych od podmiotów niepowiązanych, a kontrola może dotyczyć okresu sięgającego nawet sześciu lat wstecz.

Korekta cen transferowych – czym różni się od pozostałych korekt rozliczeń?

Korekty cen są nieodłączną częścią biznesu prowadzonego przez przedsiębiorców. Ich poprawna identyfikacja oraz rozliczenie są kluczowe dla zapewnienia rzetelności i zgodności z przepisami podatkowymi oraz standardami rachunkowości. Dotyczy to także obszaru cen transferowych.

Jak opodatkować usługi fotograficzne

Jubileusz firmy, konferencja branżowa czy prezentacja nowego produktu, to tylko kilka zdarzeń z życia przedsiębiorstwa, w których nieodzownym będzie skorzystanie z usług profesjonalnego fotografa. Warto wiedzieć, jak takie świadczenie jest opodatkowane na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług, zwłaszcza, że sprawa ulega lekkiemu zniuansowaniu w odniesieniu do stawek VAT.

Zwolnienie bonów żywnościowych z PIT

Warunki zwolnienia z PIT otrzymywanych przez pracowników bonów żywnościowych na posiłki profilaktyczne.

Opodatkowanie VAT cesji praw z umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości

Cesja praw i obowiązków wynikających z umów przedwstępnych sprzedaży działek stanowić będzie świadczenie usług na gruncie VAT podlegające opodatkowaniu i niepodlegające zwolnieniu z VAT.

Problemy praktyczne związane z powstaniem zakładu podatkowego zagranicznego przedsiębiorcy w Polsce (cz. 2)

Powstanie zakładu podatkowego implikuje obowiązek rozliczenia podatku dochodowego przez zagranicznego przedsiębiorcę w Polsce. Kontrowersje dotyczą m.in. rocznego rozliczenia przychodu.

Ulga na innowacyjnych pracowników jako uzupełnienie ulgi B+R

Poszukiwanie i zatrudnianie wykwalifikowanej kadry pracowniczej, zajmującej się pracami badawczo-rozwojowymi (B+R), stanowi nie lada wyzwanie dla agencji rekrutacyjnych i pracodawców.

Zakres stosowania obligatoryjnego KSeF

Choć termin wprowadzenia obligatoryjnego KSeF został przesunięty, warto ten dodatkowy czas wykorzystać na przygotowania. W artykule omówimy planowany zakres stosowania obligatoryjnego KSeF.