Reklama

Koronawirus: Europol ostrzega przed fałszywymi szczepionkami

Szefowa Europolu Catherine De Bolle ostrzega przed oszustami sprzedającymi szczepionki przeciw COVID-19. Wyjaśnia, że organizacje przestępcze będą chciały wykorzystać kampanie na rzecz popularyzacji szczepień.

Aktualizacja: 27.12.2020 18:44 Publikacja: 27.12.2020 17:51

Koronawirus: Europol ostrzega przed fałszywymi szczepionkami

Foto: AFP

- Wysłaliśmy już ostrzeżenie do państw członkowskich Unii Europejskiej, wzywając je do zachowania szczególnej czujności. Istnieje bowiem realne ryzyko, że grupy przestępcze spróbują wykorzystać zapotrzebowanie na szczepionki - dodała Catherine De Bolle.

W internecie mają pojawiać się już oferty szczepionek. Część przestępców pobiera opłaty, ale nie dostarcza zamówień. Bardziej niebezpieczny proceder polegać ma na wysyłaniu sfałszowanej szczepionki, która może być niebezpieczna dla zdrowia.

Czytaj także: Do kogo po odszkodowanie za uboczne skutki szczepień?

Przypomnijmy, że w Europie szczepionki produkowane są przez firmy Pfizer, BioNTech i Moderna są i będą rozprowadzane za darmo. Ponadto transport dawek musi spełniać szczególne wymogi temperatury przechowywania. Specyfik od Pfizer i BioNTech wymaga transportu i przechowywania w temperaturze -70 st. C. Szczepionka z Moderny natomiast ma zachowywać swoje właściwości w temperaturze między 2 a 8 st. C. przez 30 dni, lub do sześciu miesięcy w temperaturze -20 st. C.

W niedzielę premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od 15 stycznia ruszą w Polsce zapisy na dobrowolne szczepienia. - Nie trzeba też przekonywać, że szczepionka to nasza ogromna szansa, która pozwoli wyzwolić się z epidemii. Całe zespoły najlepszych naukowców pracowały nad tą szczepionką. Wierzę w naukę, wierzę w medycynę, która dała nam te szczepionki - dodał.

Reklama
Reklama

Jako pierwsza zostanie zaszczepiona tzw. grupa zero. czyli pracownicy sektora ochrony zdrowia, Domów Pomocy Społecznej i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, a także personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Prawo w Polsce
Karol Nawrocki zawetował kolejną ustawę. „Kojce wielkości miejskich kawalerek”
Nieruchomości
Zapadł wyrok, który otwiera drogę do odszkodowań za stare słupy
Sądy i trybunały
Majątki sędziów nie będą już jawne? TK o sędziowskich oświadczeniach
Praca, Emerytury i renty
Aż cztery zmiany w grudniu 2025. Nowy harmonogram wypłat 800 plus
Materiał Promocyjny
Startupy poszukiwane — dołącz do Platform startowych w Polsce Wschodniej i zyskaj nowe możliwości!
Nieruchomości
Wspólnoty i spółdzielnie będą mogły zakazać Airbnb? Jest projekt ustawy
Materiał Promocyjny
Nowa era budownictwa: roboty w służbie ludzi i środowiska
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama