Śmiertelny wypadek podczas skoku spadochronem. Pilot otrzymał zakaz lotów

Francuski pilot, który doprowadził do odcięcia głowy skoczkowi wingsuitingowemu został uznany za winnego nieumyślnego spowodowania śmierci. Sąd zastosował wobec niego wyrok 12 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz zakaz latania.

Publikacja: 22.11.2023 19:17

Śmiertelny wypadek podczas skoku spadochronem. Pilot otrzymał zakaz lotów

Foto: Adobe Stock

Do tragedii doszło w lipcu 2018 roku - skoczek Nicolas Galy został uderzony w powietrzu przez skrzydło samolotu. Maszyna odcięła mu głowę. Ciało zmarłego wylądowało na polu obok miasta po tym jak spadochron otworzył się sam. 

Za główne przyczyny zdarzenia uznano szereg zaniedbań - przed skokiem skoczek wraz z pilotem nie przeprowadzili konsultacji odnośnie trajektorii lotu zarówno maszyny jak i skoczka. Pilot, którego dane osobowe nie zostały ujawnione do końca twierdził, że jest niewinny i wypadek jest "tragedią jego życia", wskazywał, że to Galy zmienił plan i nie leciał wyznaczonym kursem. Powiedział także, że w chwili rozpoczęcia manewru zniżania się był w dużej odległości od wingsuiterów. 

Przy czym dodał, że skoki wingsuiterów mają zupełnie inny przebieg niż zwykłych skoków ze spadochronem, ponieważ ci pierwsi mogą wchodzić w konflikt z samolotem, natomiast drudzy opadają. 

To jednak skazany pilot wystartował z nieważną licencją, władze lotnicze we Francji ograniczyły jego uprawnienia ze względu na stan zdrowia. 

Sąd obciążył również grzywną w wysokości 20 tysięcy euro (około 87 tysięcy złotych) szkołę, która zatrudniła pilota. Połowa z tej kwoty została zawieszona do spłaty. 

Po tej tragedii Francja zaostrzyła przepisy dotyczące skoków z samolotu, odprawy między pilotami i skoczkami są obowiązkowe. 

Czytaj więcej

Ruszył proces ws. śmierci francuskiego skoczka, któremu samolot uciął głowę
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Konsumenci
UOKiK ukarał dwie znane polskie firmy odzieżowe. "Wełna jedynie na etykiecie"
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego