Ojciec Tadeusz Rydzyk opuścił sąd po ponad dwóch godzinach.

Proces członków zarządu Fundacji Lux Veritatis miał się rozpocząć 9 kwietnia, ale tego dnia na sali sądowej nie stawił się żadne z trojga oskarżonych: prezes o. Tadeusz Rydzyk, o. Jan Król i Lidia Kochanowicz-Mańk (wyrazili zgodę na podawanie nazwisk).

Stowarzyszenie Sieć Obywatelska Watchdog Polska oskarża ich o to, że pomimo ciążącego na Lux Veritatis obowiązku, Fundacja nie udostępniła  informacji publicznej o swoich wydatkach finansowanych ze środków publicznych. W czerwcu ub.r.  Sieć wniosła w tej sprawie subsydiarny akt oskarżenia o popełnienie przestępstwa z art. 23 ustawy o dostępie do informacji publicznej w zbiegu z art. 231 par. 1 i 2 kodeksu karnego. Za czyn taki grozi nawet 10 lat więzienia.

Szczegóły historii ciągnącej się od 2016 r. Watchdog Polska opisuje na swojej stronie internetowej. W listopadzie 2016 roku Sieć  złożyła do fundacji Lux Veritatis wniosek o udostępnienie informacji dotyczących przedsięwzięć finansowanych ze środków publicznych od 2008 r. Zgodnie z polskim prawem instytucje publiczne mają obowiązek udostępniania danych nt. wydatków publicznych, a według medialnych doniesień do Fundacji o. Rydzyka za rządów PIS popłynęły miliony na wsparcie m.in. telewizji Trwam, budowę Muzeum Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II, różnego rodzaju publikacje i projekty.

W opublikowanym na stronie internetowej Radia Maryja komunikacie o. Tadeusz Rydzyk stwierdził, że "Radio Maryja od samego początku swojego istnienia miało pod górkę", a teraz jest nękane przez Sieć Obywatelską Watchdog Polska - stowarzyszenie, które jest finansowane przez organizację spoza Polski.  "Nie rozumiem, dlaczego mamy się tłumaczyć siłom spoza Polski. Może odpowiedzieliby na to rządzący? " - napisał o. Rydzyk. Watchdog Polska  to  organizacja, która od 2003 r. zajmuje się m.in. dostępem do informacji publicznej i udzielaniem pomocy prawnej na ten temat oraz monitoruje wybrane obszary życia publicznego.
Fundacja Lux Veritatis została założona w 1998 przez redemptorystów o. Jana Króla i o. Tadeusza Rydzyka. Jest m.in. nadawcą Telewizji Trwam, realizuje geologiczne prace poszukiwawcze w Toruniu.