Za co będą mandaty? Za jazdę chodnikiem z prędkością wyższą od prędkości pieszych oraz nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu grozić będzie od 20 do 5 tys. zł. Najwyższy (staryfikowany) mandat – w wysokości od 300 do 500 zł – za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka (np. narkotyków).

Czytaj także:

Spore zmiany dla użytkowników e-hulajnóg

Już nie wszędzie pojedziesz e-hulajnogą

Co będzie wolno na e-hulajnodze po 19 maja

E-hulajnogi, deskorolki, rolki: różny napęd i różna konstrukcja

Porzucenie urządzenia byle gdzie kosztować będzie 100 zł mandatu. Na tym nie koniec. Za korzystanie podczas jazdy z telefonu ma grozić mandat 200 zł.

Przewożenie innej osoby, zwierzęcia lub ładunku ma być karane mandatem w wysokości 100 zł. Za nieustąpienie przez kierującego pojazdem pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu przewidziano karę w wysokości 350 zł. Naruszenie warunków zatrzymania lub postoju pojazdu na chodniku przyniesie mandat 100 zł. Za usunięcie hulajnogi elektrycznej lub urządzenia transportu osobistego przewidziano stawkę 123 zł. Każda doba przechowywania sprzętu będzie kosztować 23 zł.

Do kierowania e-hulajnogą przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Osobom, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie będzie potrzebny. Dzieci w wieku do 10 lat mają jeździć hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

Podobne przepisy przewidziano dla kierujących UTO. Użytkownicy tych pojazdów mają się poruszać wyłącznie po drogach dla rowerów i chodnikach. Z kolei do używania urządzeń wspomagających ruch, jak np. rolki, wrotki, deskorolka, nie będą potrzebne żadne uprawnienia.

Nie są też przewidziane ograniczenia wiekowe w korzystaniu z tych urządzeń.