Reklama
Rozwiń

Kierowcy usłyszą przez radio, że nadjeżdża karetka

Specjalny trzeci sygnał – tym razem radiowy – o pojazdach uprzywilejowanych ma poprawić bezpieczeństwo na drogach. Kierowca go usłyszy nawet przy wyłączonym radiu.

Aktualizacja: 19.01.2022 10:22 Publikacja: 18.01.2022 18:52

karetka pogotowia

karetka pogotowia

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Sejmowy zespół ekspertów ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego ma pomysł, jak poprawić bezpieczeństwo przejazdu aut uprzywilejowanych. Projekt jest gotowy. Wprowadza trzeci sygnał dla takich pojazdów. Powód? Kolizje radiowozów czy wozów strażackich, nawet z ofiarami śmiertelnymi.

Inicjatywa grupy posłów została zgłoszona w lutym 2020 r. Chcą oni, by do ustawy wprowadzić zapis o dodatkowym sygnale do ostrzegania kierowców, kiedy w pobliżu jedzie pojazd uprzywilejowany. Dzięki temu, oprócz stosowanych dziś sygnałów świetlnych i dźwiękowych służby mogłyby korzystać także z sygnału radiowego.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono