Reporter podaje, że partia Zbigniewa Ziobry - wchodząca w skład rządzącej Zjednoczonej Prawicy - przygotowała raport. Ma z niego wynikać, że system prawny w Holandii pozwala na kreatywną księgowość i nieuczciwe rozliczenia podatkowe. Na konferencji prasowej mają domagać się utworzenia komisji śledczej w sprawie Holandii w Parlamencie Europejskim.

RMF FM zaznacza, że pomysł uruchomienia art. 7 wobec Holandii nie jest inicjatywą całego obozu rządowego. Grupa stronników premiera Mateusza Morawieckiego uważa, że to wręcz atakowanie własnego rządu i osłabianie pozycji negocjacyjnej w czasie, kiedy Polska walczy o to, by unijny budżet nie był powiązany z praworządnością.

Przypomnijmy, iż we wtorek holenderska Izba Reprezentantów przyjęła uchwałę zobowiązującą rząd Marka Rutte do złożenia do TSUE skargi na Polskę. Uznała, że "w procesie powoływania polskich sędziów doszło do ingerencji politycznej". Jednocześnie odnotowano, że w Izbie Dyscyplinarnej polskiego Sądu Najwyższego wciąż toczy się postępowanie dyscyplinarne przeciwko sędziom. Dzieje się tak pomimo orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE, że jest to niezgodne z prawem, ponieważ sędziowie Izby Dyscyplinarnej nie są niezawiśli.

Czytaj także:

Holandia pozwie Polskę do TSUE. Prof. Łętowska: Polski nikt by dziś do Unii Europejskiej nie przyjął

Art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej reguluje procedurę dotyczącą naruszenia praworządności.