Maturę 2021 będzie zdawać  271 tysięcy tegorocznych absolwentów liceów i techników oraz 96 tysięcy tych, którzy chcą poprawić maturę z ubiegłych lat lub przystąpić do egzaminu z nowego przedmiotu albo zdać egzamin niezdany w ubiegłych latach. Najstarszy tegoroczny maturzysta ma 69 lat.

Tegoroczni maturzyści muszą napisać egzaminy z trzech przedmiotów obowiązkowych:  języka polskiego, matematyki, języka obcego (najczęściej - angielskiego). Jak mówił Polskiemu Radiu dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik, zdecydowana większość zdecydowała się też zdawać przedmioty dodatkowe, wymagane w trakcie rekrutacji na uczelnie.

- Najczęściej jako przedmiot dodatkowy maturzyści wybierali język angielski - prawie 60 procent maturzystów, matematykę, język angielski, język polski, geografię i biologię - informuje Smolik.

Czytaj też: Czarnek: matury łatwiejsze i bez testów na COVID-19

We wtorek egzamin dojrzałości rozpocznie się - tradycyjnie - egzaminem pisemnym z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Również we wtorek, po południu, można będzie pisać egzamin z języka łacińskiego i kultury antycznej na poziomie rozszerzonym.

W środę 5 maja odbędzie się egzamin z matematyki na  poziomie podstawowym, a po południu -  z historii muzyki (poziom rozszerzony). 6 maja rano - egzamin z języka angielskiego (poziom podstawowy), a po południu – z historii sztuki. 7 maja o 9.00 odbędzie się egzamin z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym, po południu – z filozofii.

Pisemne egzaminy z różnych przedmiotów potrwają do 20 maja.  W tym roku, w związku z pandemią koronawirusa, nie będzie obowiązkowych egzaminów ustnych. Możliwość podejścia do egzaminu ustnego z języka polskiego, języka obcego nowożytnego i języka mniejszości narodowej będą mieli tylko ci uczniowie, którym wynik jest niezbędny, aby uczestniczyć w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną. Do lutego bieżącego roku musieli oni złożyć stosowną deklarację.

Wyniki egzaminu maturalnego ogłoszone zostaną 5 lipca 2021 r., a dla osób poprawiających w sierpniu - 10 września 2021 r.

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

"Super Express" donosi, że w internecie pojawia się coraz więcej informacji o tym, że wyciekły arkusze CKE i można poznać zadania maturalne przed egzaminem. Oczywiście po zapłaceniu. Zdaniem  dziennika to zwykłe oszustwo. Po otrzymaniu pieniędzy, oszuści najczęściej nie wysyłają żadnych arkuszy lub udostępniają ogólnodostępne arkusze CKE z matur z poprzednich lat, którym zmieniono w programie graficznym datę na 2021 rok.