Ranking Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej 2018 - rekomendacje

Kancelaria Maruta Wachta zdobyła najwięcej rekomendacji w aż czterech obszarach prawa, zarówno w klasyfikacji zespołowej, jak i indywidualnej. Dwukrotnie na podium staną zespoły Weil, Gotshal & Manges, Allen & Overy i Dentons, a także prawnicy z kancelarii Raczkowski Paruch.

Aktualizacja: 24.04.2018 21:57 Publikacja: 24.04.2018 15:57

Foto: rp.pl

Przypomnijmy: zestawienie najlepszych kancelarii i prawników powstaje na podstawie dobrowolnych wskazań uczestników rankingu. Pomijamy rekomendacje dla tych kancelarii, które zrezygnowały z udziału w rankingu. Po podliczeniu wszystkich głosów wyłaniamy lidera i wicelidera – zespół i prawnika, którzy zdobyli zdecydowanie więcej głosów niż konkurenci w danej dziedzinie prawa i wysunęli się na czoło peletonu. Czasami głosy rozkładają się mniej więcej po równo i nie sposób wyłonić lidera – w takiej sytuacji wskazujemy najczęściej rekomendowanych.

Rok temu kancelarie wskazywały najlepszych specjalistów w 19 dziedzinach prawa. Zgodnie z sugestiami środowiska prawniczego w tegorocznej edycji dodaliśmy nowe obszary: ochrona danych osobowych i prawo medyczne. Z dotychczasowej dziedziny „Technologie, media, telekomunikacja" wyodrębniliśmy trzy osobne, uznając, że specjalizacje są już na tyle wąskie, by wskazać konkurujące w nich kancelarie i prawników-ekspertów. W sumie poprosiliśmy uczestników rankingu o wskazanie najlepszych z najlepszych w 23 obszarach praktyk.

Wyniki jeszcze raz potwierdziły, że środowisko najchętniej głosuje na firmy o ugruntowanej pozycji na rynku oraz nazwiska znane i uznane od lat. Druga rzucająca się w oczy prawidłowość: jeśli kancelaria staje na podium, to można być prawie pewnym, że w tej samej dziedzinie prawa laur zwycięzcy przyozdobi także czoło jej prawnika.

Od kilku lat Clifford Chance zdobywa najwięcej rekomendacji jako najlepszy zespół, a prawnik z tej kancelarii Bartosz Krużewski – jako polecany specjalista w procesach sądowych i arbitrażu. Koledzy po fachu podkreślają jego rzetelność i profesjonalizm. W tym roku musiał zrobić trochę miejsca na podium dla Wojciecha Jarosińskiego z Maruta Wachta, którego mocną stroną są spory IT i praktyczne podejście w negocjacjach – tak przynajmniej oceniają koledzy. Pozycję wicelidera w klasyfikacji zespołowej udało się obronić kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak.

Zespół kancelarii Raczkowski Paruch zwycięża w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. Według rekomendujących kancelaria świadczy „wysoko wyspecjalizowane usługi również w zakresie dziedzin niszowych, takich jak mobilność pracowników, compliance czy przestępstwa gospodarcze kadry wyższego szczebla". Bartłomiej Raczkowski jest liderem wśród specjalistów od prawa pracy. Koledzy chwalą jego „wyjątkowe zdolności negocjacyjne i koncyliacyjne" oraz aktywność w integracji środowiska prawników prawa pracy.

W prawie spółek i prawie handlowym długo nie było konkurencji dla zespołu Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. W tym roku SK&S musi się zadowolić pozycją wicelidera, bo na prowadzenie wyszedł zespół Głuchowski Siemiątkowski Zwara i Partnerzy z Gdańska. A Tomasz Siemiątkowski zajął miejsce na podium należące dotychczas do prof. Stanisława Sołtysińskiego. Wart jest polecenia, bo w opinii środowiska „łączy doświadczenie, ugruntowane kierowaniem spółkami prawa handlowego, z szeroką wiedzą, popartą pracą naukową w katedrach prawa renomowanych uczelni" i jest „wyjątkowo skutecznym prawnikiem-praktykiem".

Kancelaria Weil Gotshal & Manges została sama na podium w fuzjach i przejęciach. Rok temu dzieliła je z Clifford Chance, lecz teraz ten zespół nie dostał wystarczającej ilości głosów, by zostać wiceliderem. Paweł Rymarz z WG&M po przerwie powrócił na pozycję lidera jako „jeden z bardzo niewielu topowych prawników klasy światowej na rynku polskim".

Prawo bankowe i finansowe – tutaj mała zmiana miejsc. Wicelider sprzed roku, kancelaria Allen & Overy, okazał się w tym roku najlepszy w klasyfikacji zespołowej. „Za całokształt pracy i dobry zespół" – czytamy w jednym z uzasadnień. Natomiast ubiegłoroczny lider – Clifford Chance – tym razem tylko wśród rekomendowanych. Zwycięska kancelaria może być także dumna ze swojego prawnika Arkadiusza Pędzicha – najczęściej polecanego jako świetny specjalista od bankowości i dłużnych papierów wartościowych.

Kancelaria Dentons i jej prawnik Paweł Dębowski od lat są chwaleni za „najwyższy poziom wiedzy w zakresie prawa nieruchomości". Także w tym roku cieszą się miejscem lidera. Gratulujemy!

Allen & Overy znów pierwsi w obszarze organizacja i finansowanie przedsięwzięć inwestycyjnych. Próbują ich dogonić zespoły Clifford Chance oraz SK&S i White & Case. Może uda się im za rok, choć zespół Allen & Overy jest ceniony m.in. za „stały wysoki poziom", a najlepszym specjalistą w tej dziedzinie jest według kolegów prawnik tej kancelarii Tomasz Kawczyński.

Czy ktoś jest w stanie zagrozić pozycji Elżbiety Traple i jej kancelarii jako liderów w prawie własności intelektualnej i przemysłowej oraz prawie autorskim? Po kolejnym zwycięstwie wydaje się to niemożliwe. Prof. Traple pokonała silnych konkurentów, m.in. prof. Ryszarda Skubisza (Kancelaria Prawno-Patentowa) i własnego wspólnika Pawła Podreckiego.

Drugi raz na podium Weil Gotshal & Manges. W dziedzinie przygotowanie wejścia na giełdę/rynki kapitałowe i papiery wartościowe kancelaria zastąpiła na pozycji lidera zespół Greenberg Traurig, który jest pierwszy wśród pozostałych rekomendowanych. Anna Frankowska z WG&M została zaś oceniona jako „niekwestionowany lider na rynku polskim pod względem umiejętności i doświadczenia" oraz „profesjonalizm w adaptacji w polskiej praktyce rozwiązań stosowanych na rozwiniętych rynkach kapitałowych".

W prawie konkurencji i antymonopolowym palmę pierwszeństwa dzierżą samodzielnie zespół Linklaters i jego specjalistka Małgorzata Szwaj („ogromne doświadczenie i merytoryczna wiedza"). Rok temu towarzyszyli im na podium Allen & Overy i jego prawniczka Marta Sendrowicz. W tym roku są oni wśród rekomendowanych.

Liderami w prawie ubezpieczeniowym są wciąż prawnicy Hogan Lovells z Beatą Balas-Noszczyk na czele. I zespół, i liderka byli dotąd bezkonkurencyjni. Tym razem sporo głosów otrzymała kancelaria Czublun Trębicki oraz jej prawnik Piotr Czublun. Czyżby szykowała się zmiana lidera za rok?

Kancelaria Maruta Wachta nie oddała nikomu ubiegłorocznego tytułu najlepszej kancelarii w prawie zamówień publicznych. Nie jest też zaskoczeniem, że najczęściej rekomendowanym prawnikiem został Bartłomiej Wachta, doceniany m.in. za „prowadzenie kluczowych spraw na rynku" i „obsługę skomplikowanych zamówień IT". Nie udało się tu wyłonić wicelidera.

Zespół Dentons jest po raz drugi polecany przez środowisko prawnicze jako lider w prawie energetycznym. To zapewne zasługa szefa – Arkadiusza Krasnodębskiego, który sam wygrał w klasyfikacji indywidualnej konkurencję z Piotrem Spaczyńskim (SWW Pragmatic Solutions), Jerzym Baehrem (WKB) i Karolem Lasockim (K&L Gates).

Z rekomendacji wynika, że prawo farmaceutyczne to w zasadzie domena dwóch kancelarii: Kieszkowska Rutkowska Kolasiński oraz Czyżewscy. Pierwsza jest liderem, druga – jedyną, która zdobyła więcej niż pojedyncze głosy środowiska prawniczego. Paulina Kieszkowska-Knapik wciąż najlepsza w klasyfikacji indywidualnej jako „renomowany specjalista w zakresie doradztwa regulacyjnego". A konkurować przyszło jej ze wspólniczką Ewą Rutkowską oraz z Katarzyną Czyżewską z kancelarii Czyżewscy.

Piotr Zimmerman i Wspólnicy są najlepsi (zespołowo i indywidualnie) w prawie upadłościowym i restrukturyzacyjnym. Kancelaria doceniana jest m.in. za „profesjonalizm i kreatywność w stosowaniu prawa upadłościowego jako mechanizmu restrukturyzacji przedsiębiorców". Najgroźniejszym rywalem Piotra Zimmermana był Karol Tatara (Tatara i Współpracownicy).

Po raz trzeci prosiliśmy o wskazanie liderów w prawie karnym dla biznesu. I po raz trzeci wygrywa tu kancelaria Pietrzak Sidor & Wspólnicy. Natomiast w klasyfikacji indywidualnej jej wspólnik Mikołaj Pietrzak wygrał ex aequo z Dominiką Stępińską-Duch z kancelarii Raczkowski Paruch. Mikołaj Pietrzak jest ceniony „za kształtowanie najlepszych praktyk w obronie klientów w sprawach karnych i umiejętne łączenie etosu adwokatury ze stale zmieniającymi się wymogami rynku świadczenia usług prawnych".

W technologiach tytuł najlepszych znów bierze kancelaria Maruta Wachta, a Marcin Maruta został liderem wśród polecanych specjalistów jako „czołowy ekspert w zakresie transformacji cyfrowych w sektorze finansowym i energetycznym". Największą konkurencją był dla niego Xawery Konarski z kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy oraz Arwid Mednis z PwC Legal.

Trzeci laur zwycięzcy zespół Maruta Wachta dostaje w ochronie danych osobowych. Jednak w tej dziedzinie dzieli podium z kancelarią Barta Litwiński, którą inni prawnicy doceniają m.in. „za szerzenie fenomenu ochrony danych osobowych, a także konsolidację i integrację środowiska". Paweł Litwiński ma również indywidualnie tytuł lidera ex aequo z Arwidem Mednisem (rekomendowany za „wdrożenie RODO w TVN"). A wśród polecanych prawników najwięcej głosów dostali jeszcze Xawery Konarski (Traple Konarski Podrecki) i Marcin Serafin (Maruta Wachta).

W pięciu dziedzinach prawa nie udało się wyłonić lidera, ani wśród kancelarii, ani wśród prawników. Po raz pierwszy chyba – w prawie ochrony środowiska. Wprawdzie Anecie Pacek-Łopalewskiej i jej kancelarii APŁ udało się zdobyć najwięcej głosów, jednak zbyt mało, by móc się cieszyć „żółtą koszulką".

Miejsce na podium jest też do wzięcia w prawie podatkowym, bo chociaż rekomendowanych było całkiem sporo kancelarii, to głosy okazały się rozproszone. Przynajmniej rok musimy również poczekać na liderów w prawie mediów, w telekomunikacji oraz w prawie medycznym.

Zobacz także

Zwycięzcy w kategorii Największe kancelarie w Polsce

Zwycięzcy w kategorii Największe transakcje roku

Zwycięzcy w kategorii Wyjątkowy kunszt prawniczy przy obsłudze transakcji

Relacja z gali rozdania nagród

Przypomnijmy: zestawienie najlepszych kancelarii i prawników powstaje na podstawie dobrowolnych wskazań uczestników rankingu. Pomijamy rekomendacje dla tych kancelarii, które zrezygnowały z udziału w rankingu. Po podliczeniu wszystkich głosów wyłaniamy lidera i wicelidera – zespół i prawnika, którzy zdobyli zdecydowanie więcej głosów niż konkurenci w danej dziedzinie prawa i wysunęli się na czoło peletonu. Czasami głosy rozkładają się mniej więcej po równo i nie sposób wyłonić lidera – w takiej sytuacji wskazujemy najczęściej rekomendowanych.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Muzyk grupy Kult zatrzymany. W tle sfingowana śmierć w USA i wielkie pieniądze
Praca, Emerytury i renty
Od dziś wyższe emerytury i renty. Oto nowe kwoty brutto i na rękę [tabela]
Prawo dla Ciebie
Choroba Ziobry przeszkodą w stawieniu się przed komisją. Adwokat wyjaśnia
Edukacja i wychowanie
Sprawa Collegium Humanum. Eksperci mówią, co z lewymi dyplomami MBA
Materiał Promocyjny
PR&Media Days 2024 - trendy i wyzwania
Praca, Emerytury i renty
Renta alkoholowa w górę. Kto może na nią liczyć i ile dostanie od 1 marca
Prawo rodzinne
Sąd Najwyższy o patchworkowej rodzinie: pieniądze na dziecko bez zgody żony