Borys Budka, minister sprawiedliwości, podczas uroczystości, która odbyła się w środę 13 maja 2015 r., powiedział m.in. o ustawie o bezpłatnej pomocy prawnej, która właśnie jest procedowana w Sejmie.

– Wiem, że ta ustawa jest oczekiwana przez środowisko – mówił minister Budka. Podkreślał też, że ma wiele sygnałów od prawników na temat konieczności zmiany rozporządzeń dotyczących stawek adwokackich i radcowskich. Będzie rozmawiał na ten temat z przedstawicielami tego samorządu.

Najwięksi ciągle rosną

Bugusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej", podkreślał z kolei, że prawnicy odczuli poprawę koniunktury gospodarczej. Mimo że było nieco mniej pracy na giełdzie, było jej więcej m.in. w branżach energetycznej, nieruchomościowej.

Największą kancelarią w Polsce już po raz kolejny okazała się Dentons. Ta firma prawnicza ma już 186 prawników, w tym 117 to adwokaci i radcy prawni.

Kolejna na podium pod względem liczby prawników z uprawnieniami jest kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak – ma ich 83, a cały zespół liczy 123 osoby.

Trzecia miejsce zajęła kancelaria Domański Zakrzewski Palinka – ma 80 adwokatów i radców prawnych (tyle samo ma CMS Cameron McKenna, jednak pomocniczo bierzemy pod uwagę liczbę wszystkich prawników, dlatego CMS nie znalazł się w tej kategorii na podium) oraz 146 wszystkich prawników.

DZP zwiększyła swój zespół w stosunku do ubiegłego roku o 20 osób. W związku z tym w naszej drugiej kategorii wielkościowej – w której uwzględniamy właśnie liczbę wszystkich prawników – DZP awansował z trzeciej na drugą pozycję. Na trzeciej w tym roku jest CMS – ma 143-osobowy zespół (rok temu drugi).

Najlepsi z najlepszych

Jak co roku nagrodziliśmy także specjalistów w 18 dziedzinach prawa. Najbardziej godne polecenia kancelarie i samych prawników wskazują tu same firmy prawnicze w przesłanych do nas ankietach.

Aż trzy tytuły lidera trafiają do kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak – w procesach sądowych, prawie spółek oraz antymonopolowym. Najbardziej godnym polecenia prawnikiem zajmującym się prawem spółek jest według środowiska ponownie prof. Stanisław Sołtysiński z SK&S.

Dwa tytuły lidera trafią do kancelarii Allen & Overy – w prawie bankowym i finansowym oraz organizacji i finansowaniu przedsięwzięć inwestycyjnych.

Dyplomy w dwóch kategoriach otrzyma także Dentons – w prawie nieruchomości i energetycznym. Dyplomy trafiają tu także do liderów tych praktyk i partnerów – Arkadiusza Krasnodębskiego i Pawła Dębowskiego.

W dwóch dziedzinach została także wskazana kancelaria Weil, Gotshal & Manges – w fuzjach i przejęciach, prywatyzacji i restrukturyzacji oraz przygotowaniu wejścia na giełdę, rynkach kapitałowych i papierach wartościowych.

Dwa tytuły lidera trafią także do krakowskiej kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy w kategoriach: prawo własności intelektualnej i przemysłowej oraz autorskie, a także – technologie media i telekomunikacja. Prawnicy tej kancelarii: prof. Elżbieta Traple i Xawery Konarski otrzymują tytuły liderów w obu tych kategoriach.

Małe i średnie firmy coraz prężniejsze

W naszych rekomendacjach pojawia się wielu prawników z małych firm, m.in. butikowych, czyli skupiających specjalistów, którzy często doświadczenie zdobywali w międzynarodowych kancelariach, np. Paulina Kieszkowska-Knapik (Kieszkowska, Rutkowska, Kolasiński), specjalistka od prawa farmaceutycznego, Piotr Zimmerman (Zimmerman i Wspólnicy) od prawa upadłościowego, Bartłomiej Raczkowski ( Raczkowski Paruch) od prawa pracy czy też Aneta Pacek-Łopalewska i jej kancelaria specjalizująca się w prawie ochrony środowiska.

Nasz ranking pokazuje, że regionalne i średniej wielkości firmy coraz lepiej radzą sobie na rynku, rywalizują z największymi.

Poznańska kancelaria Sójka Maciak Mataczyński, która awansowała z 27. na 13. pozycję, zapowiada przeniesienie głównej siedziby do stolicy.

W pierwszej trzydziestce są także m.im. krakowska SPCG (12. pozycja), gdańska Krzyżagórska Podniesiński Łoboda i Wspólnicy (21.), wrocławski Koksztys (23.), krakowska Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy (24.), katowicka ADP Popiołek Adwokaci i Doradcy (25.), poznańska P.J. Sowisło & Topolewski (27.), wrocławska A. Łebek i Wspólnicy (30.).

Liderzy wiodących transakcji

Po raz kolejny wyróżniliśmy także kancelarie, które brały udział w największej ilości kluczowych transakcji. Przedsięwzięcia te wskazuje specjalna kapituła powołana przez „Rzeczpospolitą", złożona m.in. z bankierów inwestycyjnych.

W tym roku kapituła wskazała 30 transakcji – po pięć w każdej kategorii – fuzje i przejęcia ( M&A), transakcje funduszy inwestycyjnych (private equity), rynki kapitałowe – transakcje dłużne, rynki kapitałowe – transakcje na akcjach, finansowanie, restrukturyzacja.

Kancelarie, które brały udział w największej ilości tych transakcji to: Clifford Chance i Weil, Gotshal & Manges (ex aequo pierwsze miejsce), Greenberg Traurig (drugie), Dentons i White & Case (ex aequo trzecie).

Prawnicy zauważają też poprawę koniunktury gospodarczej. Wskazują na to także nasze dane z kategorii: przychody i dochody.

Większe przychody i dochody

W 2014 r. w stosunku do 2013 r. wzrost przychodów odnotowało 46 spośród 64 firm prawniczych, które podały te dane (ta część ankiety nie jest obowiązkowa). Rok temu wyższe obroty wskazało mniej kancelarii – 37.

Najwyższe przychody w ubiegłym roku odnotowała największa kancelaria Dentons –153,2 mln zł. To więcej o 11,2 mln niż rok wcześniej. Druga w tej kategorii, Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, odnotowała jeszcze większy wzrost przychodów rok do roku o 16,8 mln zł ( 107, 8 mln zł w 2014 r. i 91 mln zł w 2013 r. ).

Największe zyski (spośród 27 kancelarii, które podały nam te dane) wskazała z kolei kancelaria Kochański, Zięba, Rapala i Partnerzy – 8,1 mln zł. To o 3,5 mln zł więcej niż w 2013 r.

Kolejne to: Ślązak, Zapiór i Wspólnicy z 3,6 mln zł oraz A. Łebek i Wspólnicy 2,4 mln zł.

Pełne wydanie Rankingu dostępne w sklep.rp.pl