Czy dokonano zamachu na Trybunał? To próba wysadzenia Trybunału z siodła w zakresie jego roli – mówiła prof. Łętowska. Większość parlamentarna dostała demokratycznie mandat na rządzenie i na zmianę zwykłego prawa, ale nie na zmianę konstytucji. Nie ma kompromisu, gdy idzie o konstytucję! Zapytana o kompromis zaproponowany przez prezesa TK Andrzeja Rzeplińskego na łamach „Rzeczpospolitej”, sędzia TK w stanie spoczynku odpowiedziała , że ta wypowiedź była błędem.

Jak rozwiązać trybunalski pat? - Kto nabrudził niech posprząta! – skwitowała prof. Łętowska. Wskazała, że trzech sędziów wybranych w październiku powinno zostać zaprzysiężonych, bo zostali wybrani prawidłowo przez Sejm VII kadencji. Trzech sędziów wybranych w listopadzie i zaprzysiężonych zostało powołanych na zajęte miejsca. Zaznaczyła jednak, że ci sędziowie mogą się znaleźć w Trybunale w miarę jak będą zwalniały się kolejne miejsca.

- Ważne jest to, że sędziów wybiera się na ściśle określone, zwalniane w danym momencie, miejsce. Prawidłowo wybrany został, zaprzysiężony dziś przez prezydenta, prof. Zbigniew Jędrzejewski – podkreśliła prof. Łętowska

O tarciach między judykatywą a egzekutywą prof. Łętowska mówiła, że to nic nowego – awantury o Trybunał przeżywała to m.in. Rosja, Węgry, Słowenia, Czechy, Albania, Rumunia. A monopol sądów i Trybunałów na sądzenie często bardzo przeszkadza innym władzom.

- To obraźliwe, że rząd uważa wyroki Trybunału za „komunikaty”. Dobrze, że zapadły uchwały Sądu Najwyższego i NSA, ale fakt, że orzeczenie TK „zdejmuje” domniemanie konstytucyjności danego przepisu, to nic nowego – od lat jest praktykowane przez sądy administracyjne – zaznaczyła prof. Łętowska.

Sędzia jasno odniosła się do publikacji wyroku TK. Uważa, że ma być natychmiast publikowany, a kto tego nie robi, popełnia delikt konstytucyjny.

Zgodziła się, że warto odpolitycznić wybór sędziów Trybunału, ale może to być trudne.

Zobacz wideo: Łętowska w #RZECZoPRAWIE

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ