Reklama

Ministrowie w tournée po Polsce: szkolenia z 300 plus czy kampania wyborcza

Szefowie resortów będą osobiście szkolić urzędników z 300+.

Aktualizacja: 11.06.2018 22:55 Publikacja: 11.06.2018 20:08

Ministrowie w tournée po Polsce: szkolenia z 300 plus czy kampania wyborcza

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Wprowadzenie 300+ stało się dla przedstawicieli rządu okazją do spotkań z wyborcami. Między 11 a 15 czerwca szefowa resortu edukacji Anna Zalewska, rodziny i pracy Elżbieta Rafalska, a także wiceministrowie: Stanisław Szwed, Krzysztof Michałkiewicz, Elżbieta Bojanowska, Marcin Zieleniecki, Marzena Machałek i Maciej Kopeć wyjadą poza Warszawę.

Ministrowie spotkają się z przedstawicielami ośrodków pomocy społecznej, powiatowych centrów pomocy rodzinie oraz lokalnych władz samorządowych. Mają tam informować o zasadach przyznawania nowego świadczenia. Będą ulotki i plakaty, a po spotkaniach briefingi prasowe.

Trudno nie odnieść wrażenia, że w całym tym przedsięwzięciu chodzi nie tyle o kampanię informacyjną, ile o przedwyborczą. Bo jak inaczej potraktować fakt, że szkolenia dla urzędników przeprowadzą osoby zajmujące najwyższe stanowiska w rządzie? Tym bardziej że zarówno zasady przyznawania świadczenia, jak i jego wypłacania są niezwykle proste – podobne do tych, na podstawie których wypłaca się 500+.

Świadczenie 300+ przysługuje wszystkim uczniom do 20. roku życia (niepełnosprawnym do 24 lat) bez względu na kryterium dochodowe. Wnioski elektronicznie można składać od 1 lipca, papierowe – od sierpnia. Świadczenie zostanie wypłacone w ciągu dwóch miesięcy. Wnioski, podobnie jak oświadczenie wychowawcze 500+, można składać także za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Postępowania o przyznanie świadczenia prowadzone będą przez jednostkę, która zajmuje się świadczeniem wychowawczym.

Reklama
Reklama

Ustalenie prawa do świadczenia oraz jego wypłata następuje na wniosek rodziców lub opiekunów. Jego przyznanie nie wymaga wydania decyzji, co także uprości postępowanie.

Nie wiadomo, cóż takiego, czego nie można przeczytać w rozporządzeniu, będą tłumaczyć ministrowie urzędnikom zajmującym się od lat świadczeniami. Jednak spotkania w terenie z pewnością wpisują się zapowiadany podczas konwencji 14 kwietnia przez Jarosława Kaczyńskiego cykl spotkań z wyborcami w całej Polsce.

„Rzeczpospolita" zapytała MEN o koszty kampanii. Jak dotąd odpowiedzi nie otrzymaliśmy.

Prawo karne
Prokurator krajowy o śledztwach ws. Ziobry, Romanowskiego i dywersji
Konsumenci
Nowy wyrok TSUE ws. frankowiczów. „Powinien mieć znaczenie dla tysięcy spraw”
Nieruchomości
To już pewne: dziedziczenia nieruchomości z prostszymi formalnościami
Praca, Emerytury i renty
O tym zasiłku mało kto wie. Wypłaca go MOPS niezależnie od dochodu
Nieruchomości
Co ze słupami na prywatnych działkach po wyroku TK? Prawnik wyjaśnia
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama