W tym roku rodzice chcący skorzystać ze wsparcia z programu Rodzina 500+ muszą złożyć wniosek o przyznanie świadczenia wychowawczego. Prawo do niego ustalane jest na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku.

Jeżeli osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami do końca czerwca, ustalenie oraz wypłata przyznanego świadczenia z wyrównaniem od czerwca nastąpi nie później niż do 31 sierpnia. Pieniądze na dziecko nie przepadną, tylko przyjdą z opóźnieniem. Złożenie wniosku później spowoduje, że część środków nie zostanie wypłacona. Jeśli nastąpi to dopiero w lipcu, wsparcie będzie wyrównane od 1 lipca.

Czytaj też:

Będą spore zmiany w programie "500+": bez papierowego wniosku, wypłata tylko przelewem

Wnioski o 500+ na kolejny okres świadczeniowy trzeba złożyć na każde dziecko, także na to, na które do tej pory wypłacane były pieniądze. Mimo pandemii nie zmieniły się zasady udzielania świadczenia. Nadal nie będzie zależne od sytuacji majątkowej rodziny. Dostaną je wszystkie dzieci aż do ukończenia przez nie 18. roku życia.

Wnioski o 500+ można było składać już od lutego drogą elektroniczną, czyli za pośrednictwem portalu empatia.mpips.gov.pl, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS, a od początku kwietnia także drogą tradycyjną (papierową), czyli osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.