13. emerytura jest już przyznana Polakom na stałe, w październiku premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że chce, aby 14. emerytura również była wypłacana każdego roku.

– Dzisiejsza Polska została zbudowana na waszej pracy. Niesprawiedliwości III RP i wcześniejszych lat staramy się krok po kroku naprawiać. Symbolem jest 13. i 14. emerytura, którą chcemy wprowadzić do naszego systemu na stałe – powiedział wówczas Morawiecki.

Jak informuje Wyborcza.biz, prezes Jarosław Kaczyński, po naciskach grupy posłów PiS zaakceptował, aby w przyszłym roku wyborczym wprowadzić również 15. emeryturę.

Czytaj więcej

Będzie 15. emerytura? Prezes ZUS: to kwestia oceny możliwości budżetowych

Piętnasta emerytura ma zostać wypłacona jednorazowo, tylko w 2023 r. I bez kryterium dochodowego. Kryterium to wprowadzono przy 14. emeryturze - pełną kwotę dostają osoby, których świadczenie nie przekracza 2,9 tys. zł brutto - przypomina Wyborcza.biz.

Zarówno 13., 14., jak i 15. emerytura mają być wypłacane w wysokości minimalnego świadczenia. W przyszłym roku w marcu wzrośnie ono do 1588,44 zł brutto. W sumie wszystkie świadczenia mogą kosztować budżet ponad 30 mld zł, a przy doliczeniu waloryzacji, może być to nawet 70 mld zł.