31 marca 2022 r. 500 zł na wypoczynek dzieci straci ważność. A 1,2 mln polskich bonów turystycznych, czyli 29 proc., nie zostało nawet aktywowanych, nie mówiąc o ich wykorzystaniu. Najczęściej bony aktywowały rodziny mieszkające w woj. śląskim (76,7 proc.), najrzadziej – w woj. zachodniopomorskim (63,8 proc.).

Fala zachorowań na Covid-19 może znów uderzyć w polską branżę turystyczną. Dlatego Ministerstwo Rozwoju i Technologii prowadzi prace nad wydłużeniem terminu wykorzystania polskiego bonu turystycznego. Ale oficjalnego projektu ustawy wciąż nie ma.

Czytaj więcej

Nowe vouchery wspomogą krajowy tourbiznes

Płatności bonami turystycznymi przyjmuje obecnie ponad 28 tys. przedsiębiorców i organizacji pożytku publicznego, świadczących usługi hotelarskie lub oferujących imprezy turystyczne w Polsce. Ich lista jest dostępna na stronie bonturystyczny.polska.travel.

Bon jest przyznawany dziecku, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu Rodzina 500+. Ma wartość 500 zł. Rodzice dziecka z niepełnosprawnością mogą liczyć na dodatkowe wsparcie w wysokości 500 zł.

– Ponad 3,1 mln Polaków aktywowało już bony turystyczne na kwotę przeszło 2,7 mld zł. Od początku funkcjonowania programu ZUS przekazał podmiotom turystycznym środki z tytułu płatności bonem na łącznie ponad 1,8 mld zł – mówi prof.Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Realizacja świadczenia odbywa się z wykorzystaniem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

– Rodzic lub opiekun dziecka do 18. roku życia może aktywować bon. Wystarczy, że po wejściu na PUE uzupełni swoje dane kontaktowe – tłumaczy Piotr Olewiński, rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Po aktywacji uprawniony otrzymuje specjalny kod, który należy podać podmiotowi turystycznemu podczas dokonywania płatności bonem. Każda płatność jest potwierdzana jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym SMS.

Od sierpnia 2020 r. bonem można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce. Również za wycieczki jednodniowe, które nie obejmują noclegu, a także za pobyt dziecka na „zielonej szkole” czy obozie zimowym. Bonem należy zapłacić do 31 marca 2022 r., ale z wypoczynku można skorzystać później, np. opłacić nim rezerwację na przyszłoroczne wakacje. Ważne, żeby wykorzystać go w Polsce. Jeśli więc dana impreza zawiera element zagraniczny (np. zwiedzanie czeskiej Pragi), nie może zostać sfinansowana bonem.

Bonem można płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania puli 500 zł. Jeśli usługa hotelarska lub impreza turystyczna przekracza wartość bonu, brakującą część należy dopłacić z własnej kieszeni.

Usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne opłacone bonem mają być świadczone na rzecz dziecka, na które przyznano bon. Ważne, żeby uczestniczyło ono w imprezie, nawet gdy ze względu na wiek nie trzeba za nie płacić.

Jeśli dana osoba ma więcej niż jedno dziecko, otrzyma jeden numer bonu większej wartości. Gdy zatem ktoś ma troje dzieci, otrzyma bon w wysokości 1500 zł.