Handlowcy i specjaliści od sprzedaży, inżynierowie i inni pracownicy w przemyśle – to oni, szukając pracy, najbardziej w ostatnich miesiącach odczuli oznaki słabnącej koniunktury. Mniejszy niż przede rokiem wybór internetowych ogłoszeń rekrutacyjnych widać jednak w III kwartale tego roku w większości zawodów i specjalności. We wrześniu kandydaci do pracy mieli do wyboru 186,7 tys. ofert zatrudnienia. To wciąż sporo, ale już prawie o jedną dziesiątą mniej niż rok wcześniej – wynika z udostępnionych „Rzeczpospolitej"danych Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania (WSIiZ) w Rzeszowie i Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Mniej ofert w handlu

Słaby wrzesień odbił się na wynikach całego III kwartału, podczas którego na portalach pracy opublikowano niespełna 574 tys. ogłoszeń, prawie o 5 proc. (29 tys.) mniej niż rok wcześniej. Jak ocenia autor analizy Robert Pater z Katedry Makroekonomii WSIiZ, osłabienie rekrutacji online widać już praktycznie w każdej branży i w każdym regionie kraju.

Co prawda część sektorów – budownictwo, transport i logistyka, ale także administracja publiczna – wyróżniają się na plus na tle pozostałych, lecz i tam kandydaci nie mogą już tak przebierać w propozycjach zatrudnienia jak przed rokiem.

– Liczba ogłoszeń nadal jest duża, ale zwraca uwagę tempo jej spadku – twierdzi Pater, który w opublikowanym niedawno wrześniowym Barometrze Ofert Pracy (BOP) BIEC zwraca uwagę, że od szczytu w listopadzie 2018 r. (215,2 tys. ofert) liczba internetowych ofert pracy maleje.

– Zegar rynku ofert pracy od kilku ostatnich miesięcy wskazuje na zakończenie okresu dobrej koniunktury – ocenia autor BOP. Jak dodaje, w ostatnich miesiącach na ogólny spadek liczby ogłoszeń największy wpływ mają duże branże, szczególnie handel i sprzedaż, gdzie wybór ofert tradycyjnie był największy. Tam jednak zaostrzone w tym roku ograniczenie handlu w niedzielę wyraźnie wpłynęło na mniejsze zapotrzebowania na handlowców i sprzedawców. Widać to również na Pracuj.pl, czołowym portalu rekrutacyjnym dla specjalistów, gdzie w III kwartale opublikowano prawie 138 tys. ogłoszeń. To jednak 7 proc. mniej niż rok wcześniej, chociaż po słabym sierpniu wrzesień przyniósł tam lekkie odbicie.

Stabilizacja w IT

Tradycyjnie najwięcej, bo ponad 41 tys., ofert (30 proc. wszystkich ogłoszeń na portalu) było skierowanych do pracowników handlu i sprzedaży, którzy jednak mieli ich o 6 proc. mniej niż rok wcześniej. Jak zaznacza Rafał Nachyna, dyrektor zarządzający Pracuj.pl, po wyraźnym spadku liczby ofert dla handlowców i sprzedawców w 2018 r. i w I półroczu 2019 r. (gdy zakaz handlu w niedzielę i rosnące oczekiwania płacowe utrudniały rekrutację pracowników), obecne dane mogą wskazywać na to, że sytuacja zaczyna się stabilizować.

Szef Pracuj.pl zwraca uwagę na dość stabilną liczbę ogłoszeń skierowanych do specjalistów IT; pomimo dużej konkurencji o kadry w tej branży i rosnącej liczby kanałów dotarcia do kandydatów IT wiele firm decyduje się na poszukiwanie tych specjalistów za pośrednictwem Pracuj.pl. W III kwartale br. mieli tam do wyboru ponad 20 tys. ofert pracy. To 1 tys. mniej niż przed rokiem, lecz na tle spadków w innych zawodach IT wygląda nieźle.

O stabilizacji w internetowych rekrutacjach specjalistów IT mówi też Robert Pater. Według niego o ile w 2017 r. i na początku 2018 r. popyt na specjalistów IT dynamicznie rósł, o tyle w zeszłym roku ten wzrost się zatrzymał i obecnie utrzymuje się na stabilnym poziomie. Z punktu widzenia kandydatów do pracy można to uznać za stagnację, choć trzeba pamiętać, że spora część firm szuka pracowników za pośrednictwem rekruterów i poprzez programy poleceń kandydatów do pracy. Po rekrutację z polecenia sięgają też duże firmy budowlane – jak Budimex czy Murapol – a budowlańcy są jedną z niewielu grup, które mogą się cieszyć stałym wzrostem liczby ofert pracy. W III kw. na Pracuj.pl mieli do wyboru prawie 7,1 tys. propozycji, 8 proc. więcej niż rok wcześniej.

Słabo w produkcji

Najbardziej – aż o jedną czwartą w skali roku – zmniejszyła się na Pracuj.pl liczba ofert pracy w produkcji. Mniej było propozycji dla pracowników działów obsługi klienta i specjalistów w działach inżynieryjnych.

Na wyraźny spadek liczby ofert pracy w przemyśle, a także w hotelarstwie i gastronomii zwraca uwagę Robert Pater. Według niego również w innych branżach rosnące koszty pracy skłaniają firmy do rozwagi w zwiększaniu zatrudnienia. Do tego dochodzą obawy o skutki spowolnienia na zachodzie Europy, zwłaszcza w Niemczech.

Wszystko to oznacza, że warto dobrze przemyśleć decyzję o zmianie pracy i raczej nie rzucać obecnej posady, zanim nie znajdziemy nowej. Taki wniosek podsuwa również najnowszy Monitor Rynku Pracy agencji zatrudnienia Randstad; według niego w III kwartale tego roku ponownie wydłużył się średni czasu poszukiwania pracy przez osoby, które zmieniły pracodawcę w ostatnim półroczu. Teraz zajmowało im to średnio trzy miesiące, czyli o miesiąc więcej niż rok wcześniej.