28 sierpnia premier Abe ogłosił, że z przyczyn zdrowotnych, musi ustąpić ze stanowiska. Wcześniej Abe został najdłużej urzędującym szefem japońskiego rządu.

Suga, wieloletni bliski współpracownik Abe, pełniący de facto rolę rzecznika rządu premiera Japonii, będzie prawdopodobnie kontynuował politykę swojego poprzednika, w tym tzw. Abenomikę - strategię, której celem jest ożywienie gospodarki kraju pomimo skutków pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.

Suga nie ogłosił jeszcze publicznie swojej kandydatury na stanowisko przewodniczącego Partii Liberalno-Demokratycznej, ale prywatnie miał deklarować już gotowość do ubiegania się o to stanowisko - podaje Reuters, powołując się na swoje źródło. Media w Japonii podają, że Suga oficjalnie ogłosi swoją kandydaturę w środę.

Lider Partii Liberalno-Demokratycznej niemal na pewno zostanie nowym premierem ze względu na to, że ugrupowanie to dysponuje większością w izbie niższej parlamentu.

Wyboru nowego lidera mają dokonać parlamentarzyści Partii Liberalno-Demokratycznej z obu izb parlamentu i szefowie lokalnych struktur partii - poinformował we wtorek sekretarz generalny ugrupowania, Toshihiro Nikai. Ostateczną decyzję w sprawie formuły wyboru lidera ma jednak podjąć zgromadzenie generalne partii. Część młodszych parlamentarzystów chciałoby udziału większej liczby członków ugrupowania w wyborze lidera.  

Formuła głosowania, o której mówił Nikai, faworyzuje Sugę, który cieszy się już poparciem największych frakcji w partii.

Takiej formule sprzeciwia się też Shigeru Ishiba, główny rywal Sugi w walce o fotel lidera ugrupowania.

Partia Liberalno-Demokratyczna ma wybrać nowego lidera 14 września.