Reklama
Rozwiń
Reklama

Korea Płn. testowała drony-kamikadze wykorzystujące sztuczną inteligencję

Przywódca Korei Północnej, Kim Dzong Un, oświadczył, że rozwój dronów i technologii AI (sztucznej inteligencji) musi być priorytetem przy budowie nowoczesnych systemów uzbrojenia – informują północnokoreańskie media państwowe.

Publikacja: 27.03.2025 05:50

Kim Dzong Un obserwuje test drona-kamikadze

Kim Dzong Un obserwuje test drona-kamikadze

Foto: KCNA via REUTERS

arb

Kim nadzorował test dronów-kamikadze wykorzystujących technologię sztucznej inteligencji – wynika z komunikatu północnokoreańskich mediów. Przywódca Korei Północnej zapoznał się też ze zmodernizowanymi północnokoreańskimi dronami rozpoznawczymi, które są w stanie „wykrywać różne cele taktyczne i działania wroga na lądzie i na morzu” – informuje agencja KCNA.

Korea Północna pokazała samolot wczesnego ostrzegania

- Obszar sprzętu bezzałogowego i sztucznej inteligencji powinien mieć priorytet i być rozwijany przy modernizacji sił zbrojnych – powiedział Kim Dzong Un.

Czytaj więcej

Pjongjang buduje okręt o napędzie atomowym. Czy to rosyjski rewanż za wysłanie wojsk?

Korea Północna po raz pierwszy zaprezentowała też samolot wczesnego ostrzegania – zauważa agencja Reutera. Zdjęcia opublikowane przez północnokoreańskie media państwowe pokazują Kima wchodzącego po schodkach do dużego, czterosilnikowego samolotu z radarem zamontowanym na kadłubie, a także Kima obserwującego samolot podczas lotu na niskim pułapie.

Południowokoreańska armia ocenia, że przy modernizacji Iła-76 i przystosowaniu go do pełnienia roli samolotu wczesnego ostrzegania mogła uczestniczyć Rosja

Reklama
Reklama

Zachodni analitycy, bazując na zdjęciach satelitarnych, podawali wcześniej, że Korea Północna przystosowuje rosyjski samolot transportowy Ił-76 do pełnienia roli samolotu wczesnego ostrzegania. Taka maszyna ma wzmocnić naziemne systemy radarowe Korei Północnej, których skuteczność jest czasem ograniczona przez górzyste ukształtowanie terenu na Półwyspie Koreańskim.

Południowokoreańska armia ocenia, że przy modernizacji Iła-76 i przystosowaniu go do pełnienia roli samolotu wczesnego ostrzegania mogła uczestniczyć Rosja, która zacieśniła współpracę wojskową z Koreą Północną po wybuchu wojny Rosji z Ukrainą.

Kim Dzong Un oglądał drona, który przypomina amerykański RQ-4 Global Hawk.

Kim miał dokonać również przeglądu nowego sprzętu wojskowego służącego do rozpoznania, gromadzenia informacji wywiadowczych, walki radioelektronicznej oraz zestawów uderzeniowych.

Na zdjęciach publikowanych przez północnokoreańskie media widać drona, który uderza w cel w kształcie czołgu, po czym eksploduje. Kim został też sfotografowany obok drona, który wygląda jak dron rozpoznawczy, przypominający amerykański RQ-4 Global Hawk.

Polityka
Rusłan Szoszyn: Kto zastąpi dyktatora Białorusi? Kilka scenariuszy
Polityka
Izrael przyznał Donaldowi Trumpowi nagrodę, której nigdy nie przyznawał cudzoziemcom
Polityka
Trump niepopularny w Europie. Nawet wśród zwolenników prawicowych populistów
Polityka
Gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy. Zełenski zdradził szczegóły propozycji dla Trumpa
Materiał Promocyjny
Polska jest dla nas strategicznym rynkiem
Polityka
Załużny kończy misję w Londynie. Były dowódca ukraińskiej armii planuje powrót do Kijowa
Materiał Promocyjny
Podpis elektroniczny w aplikacji mObywatel – cyfrowe narzędzie, które ułatwia życie
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama