Sondaż: Którego prezydenta III RP Polacy oceniają najwyżej?

"Polska po 1989 roku miała pięciu prezydentów wybieranych w wyborach powszechnych. Którego ocenia Pani/Pan najwyżej?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 09.03.2024 07:55

Andrzej Duda, Aleksander Kwaśniewski, Lech Kaczyński

Andrzej Duda, Aleksander Kwaśniewski, Lech Kaczyński

Foto: Leszek Szymański, Łukasz Gągulski, Radek Pietruszka, PAP

Pierwszym prezydentem wybranym w wyborach powszechnych po 1989 roku był Lech Wałęsa, który zastąpił na stanowisku głowy państwa Wojciecha Jaruzelskiego, wybranego na głowę państwa przez Zgromadzenie Narodowe po częściowo demokratycznych wyborach do Sejmu i Senatu z 4 czerwca 1989 roku. Wcześniej, w PRL, głowa państwa miała charakter kolektywny — funkcję tę pełniła Rada Państwa.

Wybory prezydenckie: Po 1989 roku Polacy wybierali prezydenta siedem razy

Wałęsa w wyborach prezydenckich w 1990 roku pokonał m.in. premiera Tadeusza Mazowieckiego, a w II turze wygrał z kandydatem bezpartyjnym, Stanisławem Tymińskim (Wałęsa zdobył w II turze 74,25 proc. głosów).

W 1995 roku Wałęsa nie zdołał zapewnić sobie reelekcji przegrywając w II turze z Aleksandrem Kwaśniewskim. Urzędujący prezydent zdobył w II turze 48,28 proc. głosów a Kwaśniewski — 51,72 proc.

Czytaj więcej

Sondaż prezydencki: Trzaskowski odzyskuje prowadzenie, II tura nie dla Hołowni

Kwaśniewski był pierwszym w III RP prezydentem, który zapewnił sobie reelekcję i pierwszym (dotychczas jedynym), który wygrał wybory prezydenckie w I turze. W 2000 roku Kwaśniewski zdobył 53,9 proc. głosów. Drugi w wyborach Andrzej Olechowski uzyskał 17,3 proc. poparcia.

Popularność Kwaśniewskiego była tak wysoka, że gdy zbliżały się kolejne wybory prezydenckie a urzędujący prezydent nie mógł ubiegać się już o kolejną kadencję, spekulowano czy kandydatką na prezydenta nie zostanie żona Kwaśniewskiego, Jolanta. Ostatecznie wybory w 2005 roku zdominowało starcie Lecha Kaczyńskiego z Donaldem Tuskiem. Tusk wygrał w I turze (36,33 proc. przy 33,1 proc. Kaczyńskiego), ale w II turze Lech Kaczyński wygrał już zdecydowanie uzyskując 54,04 proc. głosów.

Po katastrofie smoleńskiej kandydatem PiS w wyborach został Jarosław Kaczyński, który jednak przegrał w II turze z kandydatem PO Bronisławem Komorowskim. Komorowski w II turze uzyskał 52,4 proc. głosów.

W 2015 roku Komorowski musiał uznać wyższość Andrzeja Dudy, który niespodziewanie wygrał I turę, a w II zdobył 51,55 proc. głosów.

W 2020 roku Duda został drugim (po Kwaśniewskim) prezydentem, który zapewnił sobie reelekcję - w wyborach przeprowadzonych na przełomie czerwca i lipca (w pierwotnym terminie, w maju 2020 roku, wybory nie odbyły się w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 i nieudaną próbą przeprowadzenia tzw. wyborów kopertowych) pokonał Rafała Trzaskowskiego uzyskując w II turze 51,03 proc. głosów.

Sondaż: 45 proc. osób w wieku powyżej 50 lat najlepiej ocenia prezydenturę Aleksandra Kwaśniewskiego

Kolejne wybory prezydenckie odbędą się w Polsce w 2025 roku.

Uczestników sondażu dla SW Research zapytaliśmy którego z dotychczasowych prezydentów oceniają najwyżej.

Najwięcej — 34,9 proc. badanych — wskazało Aleksandra Kwaśniewskiego.

Andrzeja Dudę wskazało 14 proc. respondentów.

13,1 proc. badanych najlepiej w roli prezydenta oceniło Lecha Kaczyńskiego.

Lech Wałęsa był najlepszym prezydentem zdaniem 7,4 proc. badanych.

5 proc. badanych uznało, że najlepszym prezydentem był Bronisław Komorowski.

11,7 proc. respondentów żadnego z dotychczasowych prezydentów nie ocenia pozytywnie.

14 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

- Wskazanie Aleksandra Kwaśniewskiego jako najlepszego prezydenta rośnie wraz z wiekiem (do 24 lat – 12%, powyżej 50 lat – 45%) i poziomem wykształcenia (41% osób posiadających wykształcenie wyższe jest zdania, że Aleksander Kwaśniewski był najlepszym polskim prezydentem po 1989 roku). Podobnie, wśród osób najzamożniejszych prezydent Kwaśniewski jest częściej wskazywany jako najlepszy (43%) - komentuje wyniki badania Wiktoria Maruszczak, senior project manager w SW Research. 

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 5-6 marca 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.


Pierwszym prezydentem wybranym w wyborach powszechnych po 1989 roku był Lech Wałęsa, który zastąpił na stanowisku głowy państwa Wojciecha Jaruzelskiego, wybranego na głowę państwa przez Zgromadzenie Narodowe po częściowo demokratycznych wyborach do Sejmu i Senatu z 4 czerwca 1989 roku. Wcześniej, w PRL, głowa państwa miała charakter kolektywny — funkcję tę pełniła Rada Państwa.

Wybory prezydenckie: Po 1989 roku Polacy wybierali prezydenta siedem razy

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Inwigilacja w Polsce w 2023 r. Sądy zgadzały się w ponad 99 proc. przypadków
Polityka
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Ministrowie na "jedynkach" KO w wyborach. Mamy pełne listy
Polityka
Najdłuższy stażem europoseł z Polski nie będzie kandydował w wyborach do PE
Polityka
Donald Tusk: PiS i Konfederacja chcą wyprowadzić Polskę z UE
Polityka
Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji. Minister kultury wystartuje w wyborach do PE