Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla "Daily Express": Teraz rozumiem decyzję o brexicie

Były polski premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla internetowego wydania Express.co.uk stwierdził, że "niebezpieczne tendencje" obserwowane w Unii Europejskiej mogą doprowadzić do jej "implozji".

Publikacja: 14.01.2024 20:11

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Foto: PAP, Kalbar

W ekskluzywnym wywiadzie dla Express.co.uk Morawiecki powiedział, że Unia Europejska przejawia zauważalne tendencje do centralizacji i ingerowania w wewnętrzne sprawy poszczególnych państw członkowskich. Mimo to dostrzega jej zalety.

- Cóż, prawdopodobnie różnię się od większości Brytyjczyków, którzy opowiadali się za opuszczeniem Unii Europejskiej, ponieważ uważam, że UE ma swoje wartości i zalety — mówił były premier. Wśród nich wymienił m.in. swobodę przepływu towarów, ludzi i usług czy współdziałanie w zakresie wolnego rynku.

Czytaj więcej

Anna Słojewska: Wielkie zwycięstwo PiS-u w zmyślonej batalii

Zauważył jednak, że wspomniane tendencje, zawarte w planach zmian traktatowych,  są "niebezpieczne", zwłaszcza że zdaniem premiera dotyczą praw poszczególnych krajów do stanowienia o swoim bezpieczeństwie, polityce zagranicznej czy podatkach, czyli w kwestiach, które są podstawą funkcjonowania suwerennego państwa.

- Myślę, że ta tendencja, obecna tendencja, jest bardzo niebezpieczna i ostatecznie może doprowadzić do implozji Unii Europejskiej. Teraz lepiej rozumiem, dlaczego Wielka Brytania podjęła decyzję o brexicie - stwierdził Morawiecki.

Morawiecki mówi o ingerencji Komisji Europejskiej w wybory w Polsce

Polityk Prawa i Sprawiedliwości mówił także o wstrzymaniu przez Komisję Europejską wypłat z Krajowego Planu Odbudowy dla Polski i Węgier, co związane było z zarzutami dotyczącymi łamania zasad państwa prawa przez Budapeszt i Warszawę.

Matusz Morawiecki jest przekonany, że jeśli chodzi o Polskę, wstrzymanie wypłat funduszy z KPO miało "zdecydowany" wpływ na wynik październikowych wyborów parlamentarnych, które Prawo i Sprawiedliwość co prawda wygrało, ale nie zapewniło sobie większość dającej władzę.

Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną
Polityka
Sejm: Głosowanie projektów ws. aborcji. Jakie były wyniki?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Morawiecki o kompromisie aborcyjnym. Były premier "omyłkowo zagłosował"