Reklama

Jest termin wyborów prezydenckich w Rosji. Putin wygra je 17 marca

Rada Federacji podjęła decyzję ws. terminu wyborów prezydenckich w Rosji.

Publikacja: 07.12.2023 09:23

Władimir Putin

Władimir Putin

Foto: AFP

arb

Na czwartkowym posiedzeniu Rada Federacji, izba wyższa rosyjskiego parlamentu, przyjęła rezolucję ws. organizacji wyborów prezydenckich w Rosji 17 marca 2024 roku.

Kiedy zgodnie z prawem w Rosji odbywają się wybory prezydenckie?

Walentyna Matwienko, przewodnicząca Rady Federacji podkreśliła, że oznacza to formalny start kampanii wyborczej.

Zgodnie z konstytucją termin wyborów prezydenckich w Rosji jest ustalany przez wyższą izbę parlamentu nie wcześniej, niż 100 dni przed dniem wyborów i nie później niż 90 dni przed tą datą.

Czytaj więcej

Biden w Kongresie: Jeśli Putin zajmie Ukrainę, nie poprzestanie na tym

Co do zasady dniem wyborów prezydenckich w Rosji jest druga niedziela w miesiącu, w którym wybory takie odbyły się ostatnio.

Reklama
Reklama

Jednak jeśli niedziela wyborcza przypada w dzień święta albo w niedzielę w tygodniu, w którym przypada dzień świąteczny albo niedziela wyborcza jest dniem pracującym, wówczas dniem wyborów jest kolejna niedziela.

Druga niedziela marca w 2024 roku przypada 10 marca i kończy tydzień z dniem świątecznym - 8 marca (Dzień Kobiet w Rosji jest dniem wolnym od pracy). W związku z tym wybory prezydenckie odbędą się 17 marca.

Władimir Putin będzie rządził Rosją przez sześć kadencji?

W 2024 roku Władimir Putin będzie ubiegał się o piątą kadencję na stanowisku prezydenta Rosji - Putin był prezydentem w latach 2000-2008, a potem od 2012 roku. W latach 2008-2012 był premierem Rosji.

Co do zasady dniem wyborów prezydenckich w Rosji jest druga niedziela w miesiącu, w którym wybory takie odbyły się ostatnio

Putin nie ogłosił jeszcze formalnie,  że będzie startował w wyborach - zrobi to prawdopodobnie 14 grudnia, w czasie dorocznej konferencji prasowej połączonej z sesją pytań od mieszkańców Rosji.

Putin będzie mógł się ubiegać o piątą i szóstą kadencję na stanowisku prezydenta, ze względu na zmiany konstytucji Rosji w 2020 roku, które "wyzerowały" jego dotychczasowe kadencje.

Reklama
Reklama

W wyborach prezydenckich nie wystartuje prawdopodobnie żaden kandydat będący realnym przedstawicielem opozycji. Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow wyraził już przekonanie, że wybory wygra Putin.

Polityka
Donald Trump wygłosił orędzie. Wypłaci „dywidendę wojownikom”
Polityka
„Działają jak w czasach OGPU i MGB”. Jak Putin tropi przeciwników za granicą?
Polityka
Czar Trumpa prysł? Wskaźniki poparcia niemal najniższe w tej kadencji
Polityka
Partia Finów krytykowana za obronę miss, która straciła tytuł za rasistowski gest
Polityka
Brytyjscy politycy bronią BBC przed atakami Trumpa. „Chce ingerować w naszą demokrację”
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama