Prezydent Duda: Mamy za mało myśliwców F-16, by mówić o możliwości przekazania ich Ukrainie

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że Polska nie dysponuje wystarczającą liczbą myśliwców F-16, by mówić o możliwości przekazania niektórych maszyn ukraińskiej armii.

Publikacja: 17.05.2023 15:40

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Foto: PAP/EPA/ANTON BRINK HANSEN

Premierzy Wielkiej Brytanii i Holandii złożyli deklarację w sprawie wsparcia dla Ukrainy w postaci myśliwców.

"Premier (Rishi Sunak) i premier Holandii Mark Rutte zgodzili się, że będą pracować nad stworzeniem międzynarodowej koalicji w celu zapewnienia Ukrainie bojowych zdolności powietrznych, wspierając wszystko od szkoleń (załóg - red.) po zakup myśliwców F-16" - podał rzecznik biura szefa brytyjskiego rządu.

Czytaj więcej

Myśliwce dla Ukrainy. Wielka Brytania i Holandia obiecują "międzynarodową koalicję"

O możliwości przekazania polskich myśliwców Ukrainie mówił w Reykjaviku prezydent Andrzej Duda.

Jesteśmy w absolutnej awangardzie państw, jeśli chodzi o przekazywanie Ukrainie uzbrojenia. To my przekazaliśmy właściwie niespotykane ilości uzbrojenia, jeżeli chodzi o Unię Europejską. Przekazaliśmy ponad 300 czołgów Ukrainie. Przekazaliśmy już Ukrainie wszystkie nasze MiG-29, które Ukraina od samego początku konfliktu prosiła - powiedział.

- Mamy relatywnie bardzo niewielką liczbę samolotów F-16. Jesteśmy gotowi wspierać proces szkolenia ukraińskich pilotów – o tym rozmawiałem z panem premierem, ministrem obrony narodowej już jakiś czas temu. Natomiast liczba samolotów F-16, które mamy nie pozwala na to, żeby dzisiaj mówić o przekazywaniu jakiejkolwiek ich części Ukrainie - ocenił prezydent.

- Jesteśmy gotowi przekazywać systematycznie MiG-29. Tam mamy pewien problem, bo mamy część MiG-ów, które już w tej chwili funkcjonują w standardach NATO, one wykonują misję Air Policing, w związku z czym służą można powiedzieć obronie państw NATO, ale obiecaliśmy, że będziemy sukcesywnie przekazywali te samoloty - zapowiedział Duda.

Polityka
Zandberg: Proponowałbym, żeby Morawiecki nie chomikował pieniędzy na ostatnie tygodnie kampanii
Polityka
Nie żyje senatorka PO Barbara Borys-Damięcka
Polityka
Sprawa "lex Tusk". Poseł PiS chce, żeby Polska wystąpiła o likwidację Komisji Europejskiej
Polityka
Piątek: Komisja weryfikacyjna ma na celu ukrycie powiązań PiS-u z Rosją
Polityka
Ambasador Rosji zostanie wydalony z Polski? Morawiecki: Połowa mnie uważa, że tak powinniśmy zrobić