We Francji prezerwatywy są  refundowane na podstawie recepty od lekarza lub położnej już od 10 grudnia 2018 roku jako dodatkowe narzędzie do walki z AIDS i chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Obecnie dla osób ubezpieczonych 60 proc. refundacją objęte są dwie marki prezerwatyw, pozostałe - 40 proc.

Czytaj więcej

Wchodzi w życie obowiązkowy rejestr ciąż

Podczas spotkania Narodowej Rady ds. Refundacji w Vienne, Macron powiedział, że sprawa zdrowia seksualnego młodych ludzi jest szczególnie istotna. Wspomniał w szczególności o szczepieniu młodzieży - dziewcząt i chłopców - przeciwko wirusowi brodawczaka, który, jak wykazały badania, ma związek z występowaniem kilku rodzajów nowotworów..

Macron nie wykluczył obowiązkowych szczepień.

Prezydent Francji stwierdził, że w zakresie edukacji seksualnej także jest bardzo wiele do zrobienia, bo "rzeczywistość jest bardzo daleka od teorii", dlatego należy "podnieść świadomość" nauczycieli.

Uchwalona w zeszłym tygodniu ustawa budżetowa ubezpieczenia społecznego przewiduje również bezpłatną antykoncepcję awaryjną dla wszystkich kobiet, bez recepty.

Ustawa umożliwia również badanie przesiewowe w kierunku niektórych infekcji przenoszonych drogą płciową bez recepty dla wszystkich i bezpłatnie dla osób poniżej 26 roku życia.