Córka mentora Putina uciekła z Rosji na Litwę. Przeszukano jej rezydencję

Ksenia Sobczak - dziennikarka, polityk i celebrytka, córka Anatolija Sobczaka, politycznego mentora Władimira Putina - uciekła z Rosji na Litwę. Wcześniej media informowały, że rezydencja Sobczak została przeszukana.

Publikacja: 27.10.2022 02:14

Ksenia Sobczak (fot. z 2018 r.)

Ksenia Sobczak (fot. z 2018 r.)

Foto: Kremlin.ru, CC BY 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/4.0>, via Wikimedia Commons

Rosyjskie agencje podawały, że dom Kseni Sobczak w obwodzie moskiewskim został przeszukany w związku z zatrzymaniem Kiryła Suchanowa, współpracownika Sobczak.

"Nasz dyrektor handlowy Kirił Suchanow został zatrzymany. Mówią, że to wymuszenie" - napisała w mediach społecznościowych Sobczak oceniając, że zarzuty to "bzdury".

"Ja i cała moja redakcja uważamy to za kolejny nacisk na dziennikarstwo w naszym kraju" - dodała Ksenia Sobczak oceniając, że rosyjski wymiar sprawiedliwości "szyje" fałszywe zarzuty przeciw Suchanowowi.

Czytaj więcej

Kandydatka na prezydenta Rosji: Krym jest ukraiński

Agencja TASS podała, powołując się na źródła w organach ścigania, że Ksenia Sobczak opuściła Rosję. Celebrytka miała przez Białoruś udać się na Litwę.

- Opuściła Moskwę późno w nocy (we wtorek - red.) W tym samym czasie kupiła przez internet bilety lotnicze do Dubaju wczoraj, a dziś do Turcji. Zrobiła to, by zmylić agentów. W rezultacie wjechała na Litwę przez Białoruś - powiedział informator agencji. Według niego, Sobczak miała zostać zatrzymana.

Sobczak jest aktywna politycznie i kreuje się na przedstawicielkę liberalnych sił w Rosji. W 2018 roku wystartowała przeciwko prezydentowi Władimirowi Putinowi w wyborach prezydenckich, jako kandydatka niezależna. Zdobyła 1 238 031 głosów (1,68 proc. wszystkich oddanych w wyborach głosów). 

Na swoim kanale w serwisie Telegram Sobczak sugeruje, że przeszukanie w jej domu jest motywowane politycznie i związane z dokumentem, który przygotowała, na temat stosowania tortur w rosyjskich więzieniach.

Kanał Sobczak na Telegramie obserwuje ok. 1,4 mln osób.

Niektórzy rosyjscy opozycjoniści zarzucają Sobczak odgrywanie roli koncesjonowanej opozycji oraz związki z Kremlem.

Polityka
Starzejący się Waszyngton
Polityka
Węgry niegodne prezydencji
Polityka
Lex Tusk. Mocna reakcja Unii
Polityka
Ukraina musi poczekać w kolejce do NATO
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Polityka
Lex Tusk w unijnej debacie
Polityka
Debata w PE. "Poważne wątpliwości co do zgodności lex Tusk z przepisami UE"