ONZ-owska agencja ds. uchodźców wskazała, przyznając Merkel tę nagrodę za "przywództwo, odwagę i współczucie”, że podczas najpoważniejszego kryzysu migracyjnego w 2015 i 2016 roku, wywołanego zwłaszcza przez wojnę w Syrii, o azyl w Niemczech ubiegało się 1,2 mln ludzi.

Szef UNHCR Filippo Grandi pochwalił determinację Merkel w ochronie osób ubiegających się o azyl oraz w obronie praw człowieka, zasad humanitarnych i prawa międzynarodowego.

Czytaj więcej

Merkel: Próbowałam rozmawiać z Putinem o bezpieczeństwie w Europie

- Pomagając ponad milionowi uchodźców w przetrwaniu, Angela Merkel wykazała się wielką moralną i polityczną odwagą - przekazał w oświadczeniu.

Szef UNHCR ocenił, że Angela Merkel reprezentowała prawdziwe przywództwo, "odwołujące się do naszego wspólnego człowieczeństwa, stojące stanowczo przeciwko tym, którzy szerzyli strach i dyskryminację".

Komisja selekcyjna, przyznająca Nansen Refugee Award, podkreśliła, że ​​oprócz ochrony ludzi zmuszonych do ucieczki przed wojną, Merkel była siłą napędową zbiorowych wysiłków Niemiec, aby ich przyjąć i pomóc im zintegrować się ze społeczeństwem.

"Pokazała, co można osiągnąć, gdy politycy podejmują właściwe działania i pracują nad znalezieniem rozwiązań dla wyzwań świata, zamiast po prostu przerzucać odpowiedzialność na innych" - brzmi uzasadnienie przyznania nagrody.

Nagroda Nansena, przyznawana corocznie, została ustanowiona w 1954 roku na cześć pierwszego Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców, norweskiego badacza Arktyki i działacza humanitarnego Fridtjofa Nansena, dla uhonorowania wybitnej pracy na rzecz uchodźców.

Merkel odbierze swoją nagrodę i 150 000 dolarów nagrody podczas ceremonii w Genewie 10 października.