Podczas spotkania z sympatykami PiS w Oleśnicy, prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że partia rządząca  ustawą zmieni system liczenia głosów podczas wyborów na "bardziej transparentny".

Czytaj więcej

PiS chce ustawą zmienić sposób liczenia głosów. "Wprowadzimy różne rygory"

W rozmowie z radiową Trójką rzecznik PiS Radosław Fogiel wyjaśniał, że chodzi o zmiany,  które miałyby zwiększyć przejrzystość całego procesu i wyeliminować  jakiekolwiek możliwości i wpływania na wynik, "ale również jakiekolwiek możliwości kwestionowania tego wyniku".

Fogiel stwierdził, że w kwestii zmiany liczenia głosów partia myśli o rozwiązaniach stosowanych w wielu krajach i zalecanych przez misje OBWE, czyli np. prezentowanie każdej karty wyborczej całej komisji

- Nie ma dzielenia się na podgrupki, nie ma dzielenia kart na stosiki. Wszystko jest bardzo jasne, czytelne i możliwe do udowodnienia i do wglądu - mówił rzecznik.

Fogiel skomentował także wygraną włoskiej prawicy w wyborach parlamentarnych. Oświadczył, że "zawsze jest dobrą wiadomością, jeżeli partia zrzeszona w naszej frakcji w europarlamencie wygrywa wybory".

Rzecznik dodał, że PiS liczy na to, że we Włoszech powstanie  rząd, który będzie miał taki pogląd na funkcjonowanie Unii Europejskiej, jaki jest zapisany w traktatach i będzie zwolennikiem UE jako zrzeszenia państw członkowskich, a nie jako wspólnoty, która uzurpuje sobie dodatkowe kompetencje.