Sondaż: Lula powiększa przewagę nad Bolsonaro

Luiz Inacio Lula da Silva, były prezydent Brazylii, powiększył przewagę nad obecnym prezydentem, Jairem Bolsonaro, w sondażu pracowni IPEC przed wyborami prezydenckimi zaplanowanymi na 2 października.

Publikacja: 13.09.2022 05:47

Luiz Inacio Lula da Silva

Luiz Inacio Lula da Silva

Foto: AFP

arb

Z badania wynika, że na Lulę chce obecnie głosować 46 proc. wyborców, podczas gdy Bolsonaro cieszy się poparciem 31 proc. respondentów.

W badaniu sprzed tygodnia IPEC Lula uzyskał wynik o dwa punkty procentowe niższy. Poparcie dla Bolsonaro nie zmieniło się.

Czytaj więcej

Bolsonaro powoli zmniejsza stratę do Luli przed wyborami w Brazylii

Ankietowanych spytano też, na kogo zagłosowaliby w przypadku, gdyby w II turze wyborów (jeśli będzie potrzebna, odbędzie się 30 października) zmierzyli się ze sobą Lula i Bolsonaro.

W takim przypadku 53 proc. ankietowanych poparłoby byłego prezydenta Brazylii, a 36 proc. - obecnego prezydenta kraju.

45 proc.

Tylu ankietowanych jest niezadowolonych z prezydentury Bolsonaro

Z sondażu IPEC wynika też, że nie zmienił się odsetek respondentów zadowolonych ze sposobu, w jaki Bolsonaro sprawuje władzę - wynosi on 30 proc.

Niezadowolonych z Bolsonaro jest 45 proc. ankietowanych, o 2 punkty procentowe więcej niż przed tygodniem.

Pracownia IPEC (dawniej IBOPE) przeprowadziła sondaż na grupie 2 512 osób między 9 a 11 września. Margines błędu statystycznego wynosi 2 punkty procentowe.

Polityka
Parada w Moskwie: gasnący blask imperium
Polityka
Emmanuel Macron odpowiada na pytania „Rzeczpospolitej” po podpisaniu traktatu w Nancy. „Inny etap niż w 1939 roku”
Polityka
Chiny i Rosja zwierają szeregi. „Pekin stawia kropkę nad i”
Polityka
Niemcy budują twierdzę antyimigracyjną. Pierwsza decyzja nowego kanclerza
Polityka
Minister obrony Litwy: Módlmy się, by Trump dostrzegł konsekwencje zrywania USA z Europą
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem