Reklama

Sondaż z Brazylii: Bolsonaro odrabia straty, ale nadal przegrywa

Przewaga byłego prezydenta, Luiza Inacio Luli da Silvy, nad obecnym prezydentem Brazylii, Jairem Bolsonaro, zmniejszyła się do 13 punktów procentowych - wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez instytut Datafolha.

Publikacja: 02.09.2022 05:32

Jair Bolsonaro

Jair Bolsonaro

Foto: AFP

arb

Z najnowszego sondażu, przeprowadzonego przed wyborami prezydenckimi, zaplanowanymi na 2 października wynika, że Lula wygrałby I turę wyborów z poparciem 45 proc., podczas gdy Jair Bolsonaro uzyskałby 32 proc. głosów.

W poprzednim sondażu Lula mógł liczyć na 47 proc. poparcia. Poparcie dla Bolsonaro nie zmieniło się od poprzedniego sondażu.

W II turze Lula wygrałby z Bolsonaro uzyskując 53 proc. głosów, przy 38 proc. głosów zdobytych przez urzędującego prezydenta. W sondażu sprzed dwóch tygodni przewaga byłego prezydenta nad Bolsonaro w II turze była o dwa punkty procentowe wyższa.

Czytaj więcej

Sondaż z Brazylii: Lula na drodze do wygrania wyborów prezydenckich

Z sondażu wynika też, że odsetek wyborców, którzy są zadowoleni ze sposobu, w jaki Bolsonaro sprawuje urząd, wzrósł z 30 do 31 proc. w ciągu dwóch tygodni (jeszcze w grudniu wynosił 22 proc.).

Reklama
Reklama

Bolsonaro zyskuje popularność po wprowadzeniu nowych programów socjalnych i podjęciu działań, które mają na celu zduszenie inflacji - zauważa Reuters.

53 proc.

Na tyle głosów były prezydent Brazylii, Luiz Inacio Lula da Silva, może liczyć w II turze wyborów

Odsetek osób niezadowolonych ze sposobu, w jaki Bolsonaro sprawuje urząd, w najnowszym sondażu wyniósł 42 proc. Dwa tygodnie temu było to 43 proc. a w grudniu - 53 proc.

Instytut Datafolha przeprowadził sondaż na próbie 5 734 osób między 30 sierpnia a 1 września. Margines błędu wynosił 2 punkty procentowe.

Polityka
Słowacja wstrzymuje dostawy prądu do Ukrainy. Fico: Nie będzie pomocy
Polityka
Polak stał się bogatszy od Hiszpana. Prześcignęliśmy pierwszy duży kraj Unii Europejskiej
Polityka
Donald Trump procesuje się z administracją Trumpa. Chodzi o setki milionów dolarów
Polityka
„Jeśli Putin ruszy na Narwę, pójdziemy na wojnę”. Minister obrony Szwecji dla „Rzeczpospolitej”
Materiał Promocyjny
Dove Self-Esteem: Wsparcie dla nastolatków
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama