Zdaniem Czarneckiego wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jest spowodowany czynnikami zewnętrznymi, jak arogancja liderów UE, biurokracją, a także różnymi przepisami, które wprowadzała UE. – Ludzie w Wielkiej Brytanii mieli dosyć Unii Europejskiej – powiedział gość red. Andrzeja Stankiewicza. 

Według europosła premier Wielkiej Brytanii David Cameron „przelicytował”. – Widać, że referendum było błędem. - Wielka Brytania wyszła z UE, a w traktacie jest cały czas o niej mowa. Trzeba to zmienić, pytanie jaką treść tchniemy w ten nowy traktat – mówił Czarnecki. 

 

Projekt przyśpieszenia integracji – w opinii gościa programu – to wyraz złych intencji sześciu ministrów, którzy po Brexicie spotkali się w Berlinie. 

- Superpaństwo, które chcą stworzyć decydenci UE nie zjednoczy wspólnoty, tylko spowoduje powstanie Europy kilku prędkości – uważa Czarnecki. 

Zdaniem przewodniczącego Parlamentu Europejskiego należy blokować pomysł powstania tzw. superpaństwa, jednocześnie rozmawiając z Niemcami o przyszłości UE. 

- Komisarz brytyjski podał się do dymisji, ale nadal urzęduje. Ten proces wyjścia Londynu to ok. dwóch lat – mówił Czarnecki, pytany o to z kim Polska powinna wejść w koalicję po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. 

Czarnecki zapewnił, że nie wchodzi w grę możliwość połączenia sił z nacjonalistycznym Frontem Narodowym, którego liderką jest Marie Le Pen. - Nie wyobrażam sobie sojuszu z partią prorosyjską - wyjaśnił. Jednocześnie wyraził obawę o współpracy, w ramach UE, z partią CDU kanclerz Niemiec Angelą Merkel. - PO dowiadywała się o pomysłach tej frakcji post factum – mówił Czarnecki. 

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

Czarnecki mówił także, że Polska nie będzie chciała wejść w strefę euro. - Jesteśmy przeciwnikami, jak 90 proc. społeczeństwa, wchodzenia w strefę euro, ale chcemy być w Unii Europejskiej - wyjaśnił.

Zdaniem gościa programu przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powinien ponieść konsekwencje, w związku z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE. - Jeżeli Donald Tusk pchał się do zdjęć z Davidem Cameronem, a ten przegrał, to powinien ponieść jakieś konsekwencje jako przewodniczący RE – uważa Czarnecki. 

O szczycie NATO z udziałem premiera Wielkiej Brytanii Czarnecki powiedział: - Myślę, że Cameron na szczycie NATO będzie chciał pokazać, że to nie jest polityczny koniec Wielkiej Brytanii. To absolutnie nie przeszkadza Cameronowi wejść mocno w ten projekt z rozmieszczeniem baz NATO.