Rosa wypowiedziała się na temat ustaw i pomysłów legislacyjnych, które mają być złożone przez Nowoczesną w nowym roku. Polityk powiedziała, że 8 stycznia w Sejmie odbędzie się debata na temat języka śląskiego i uznania tego języka za język regionalny. - To jest podsumowanie debat, które odbyły się w województwie śląskim, w Katowicach, Rudzie Śląskiej i Rybniku. Rozmawialiśmy o języku śląskim, jako o wartości, zarówno dla mieszkańców, ale też dla całej Polski, także o tym jaki potencjał reklamowy niesie ten język, dlaczego powinien być chroniony i dlaczego na tym nam zależy – powiedziała.

Posłanka stwierdziła, że kwestia uznania języka śląskiego za język regionalny jest docenieniem podmiotowości i odróżnieniem się ludzi od siebie w Polsce. Stwierdziła również, że historia Śląska była bardzo trudna, a 400 tys. osób w spisie powszechnym zadeklarowało obywatelstwo śląskie. Dodała, że oprócz tego, dużo osób posługuje się językiem śląskim. - Spodziewamy się poparcia ze strony ruchu Kukiz'15 i Platformy Obywatelskiej w tej kwestii – powiedziała Rosa.

- Jeśli będziemy budować wspólne porozumienie lub koalicję to możliwa jest współpraca z Ruchem Autonomii Śląska w wyborach do Sejmiku – powiedziała.

Pytana przez prowadzącego Michała Kolanko o inne projekty polityczne Nowoczesnej, odpowiedziała że partia będzie powoływała nowe pomysły. - Ten rok będzie rokiem praw kobiet, uchwalony uchwałą w Sejmie. (...) Zamierzamy przez cały rok, działać w ramach tych obchodów. Pokazywać, że to nie jest kwestia martwa, że dokonało się wszystko, co miało się dokonać, ale że bardzo dużo przed nami. Dla mnie takim najbliższym celem jest ustawa o przemocy ekonomicznej, czyli zmiany zarówno w Kodeksie Karnym, Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym i Ustawie o Przemocy. To jest projekt ustawy, który wprowadza do polskiej legislacji pojęcie przemocy ekonomicznej, czyli wykorzystywania przewagi finansowej do tego, żeby wymuszać konkretne zachowania partnera czy najbliższej osoby – podkreśliła.

Rosa oceniła możliwość współpracy opozycji w Polsce. Powiedziała, że do wygrania wyborów potrzebne jest logiczne i skuteczne działanie partii politycznych. Najważniejsze – zdaniem posłanki - jest jak najszersze budowanie elektoratu oraz zachęcenie ludzi, żeby poszli na wybory. Oceniła, że możliwa jest koalicja partii opozycyjnych, ale w charakterze podmiotowym. Podkreśliła, że ważne jest, żeby każdy obywatel, który głosuje na daną partię miał świadomość jaki program ta partia reprezentuje.