Paweł Kukiz zaproponował powołanie „komisji śledczej do zbadania działań operacyjnych służb specjalnych wobec obywateli Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2021”.

„Głównym celem komisji byłoby zbadanie możliwości i dużego prawdopodobieństwa nadużywania podsłuchów przez służby w czasach rządów i PiS i PO” - wyjaśnił.

Czytaj więcej

Kukiz chce komisji śledczej ws. podsłuchów. Ma badać działania służb od 2007 roku

Powołania komisji w sprawie wykorzystywania Pegasusa domaga się opozycja. W sondażu, przeprowadzonym przez SW Research dla „Rzeczpospolitej”, za powołaniem takiej komisji opowiedziało się prawie 43 proc. ankietowanych, przeciwko było 20 proc. - pozostali nie mieli zdania w tej sprawie.

O stanowisko rządu w tej sprawie poproszono rzecznika Piotra Müllera.

- Doceniam dobrą wolę ze strony Pawła Kukiza, ale niestety nie wierzę w to, że w obecnych warunkach parlamentarnych, w takiej bardzo mocnej polaryzacji, gdy niestety jakość debaty parlamentarnej w ostatnich latach mocno się obniżyła, że ta komisja byłaby ciałem, które byłoby w stanie wyjaśnić jakiekolwiek wątpliwości - powiedział rzecznik rządu.

- Raczej byłaby teatrem politycznym i w związku z tym takiej komisji, w takich warunkach popierać nie będziemy - zadeklarował Müller.