Reklama

Netflix: Dwa odcinki serialu "naruszały suwerenność Filipin". Usunięto je

Netflix wycofał ze swojej oferty na Filipinach dwa odcinki serialu szpiegowskiego "Pine Gap", po tym jak władze Filipin uznały, że pokazana w czasie tych odcinków na ekranie mapa "narusza suwerenność kraju".
Dwa odcinki serialu "Pine Gap" nie są już dostępne na Filipinach

Serial "Pine Gap"

Dwa odcinki serialu "Pine Gap" nie są już dostępne na Filipinach

Foto: materiały prasowe/Netflix

arb

W związku z protestem filipińskich władz użytkownicy Netfliksa na Filipinach nie mogą obejrzeć drugiego i trzeciego odcinka serialu "Pine Gap". Netflix podał, że odcinki serialu zostały usunięte z oferty skierowanej do Filipińczyków "na żądanie rządu".

Powodem usunięcia odcinków było pojawienie się na ekranie mapy, którą posługują się Chiny w celu uzasadniania swoich roszczeń terytorialnych w rejonie Morza Południowochińskiego.

Netflix usunął już wcześniej serial "Pine Gap" z oferty dla klientów w Wietnamie

Chiny roszczą sobie prawo do większej części wód Morza Południowochińskiego w obrębie tzw. linii dziewięciu kresek, która pojawia się na mapach używanych w Chinach. Do części wód znajdujących się w obrębie tego obszaru roszczą sobie prawa również Filipiny, Sułtanat Brunei, Malezja, Tajwan i Wietnam.

Netflix usunął już wcześniej serial "Pine Gap" z oferty dla klientów w Wietnamie - powodem była również mapa prezentująca chińskie roszczenia pokazana na ekranie.

Reklama
Reklama

Filipińska instytucja zajmująca się oceną treści filmów, działając po skardze filipińskiego MSZ uznała, że mapa "nie pojawiła się przypadkowo (...)" a jej pojawienie się było "skalkulowane na to, by zawrzeć przekaz, iż chińska linia dziewięciu kresek istnieje w sposób uprawniony".

Czytaj więcej

Rośnie napięcie na Morzu Południowochińskim
Polityka
Kazachstan. Coraz więcej władzy prezydenta, coraz mniej swobody
Materiał Promocyjny
Jedna rata i większa kontrola nad budżetem domowym?
Materiał Promocyjny
PR&Media Days 2026
Polityka
Upada kordon sanitarny. Skrajna prawica rośnie w siłę we Francji
Polityka
USA stawiają Zambii ultimatum: leki na HIV za dostęp do surowców
Polityka
Niemcy mają inne problemy niż SAFE. Młodzi sprzeciwiają się poborowi do Bundeswehry
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama