Czechy: Prezydent Zeman musi nabrać sił, nie wystąpi w telewizji po wyborach

Prezydent Czech Milosz Zeman odwołał zaplanowany na niedzielę, po wyborach parlamentarnych wywiad, który miała wyemitować czeska telewizja. W czwartek Zemana odwiedził lekarz, ale kancelaria prezydenta nie podaje szczegółów jego stanu zdrowia.

Publikacja: 08.10.2021 14:22

Prezydent Czech, Milosz Zeman, wychodzi ze szpitala

Prezydent Czech, Milosz Zeman, wychodzi ze szpitala

Foto: PAP/CTK

Prezydent Czech może też przełożyć powyborcze spotkanie z premierem, które miałoby rozpocząć konsultacje na temat utworzenia nowego rządu po wyborach - informuje Reuters.

Już wcześniej kancelaria Zemana podała, że 77-letni prezydent Czech nie odda głosu publicznie, w świetle kamer.

Zeman w ubiegłym miesiącu spędził osiem dni w szpitalu. Jego kancelaria podała, że cierpiał z powodu odwodnienia i wyczerpania, które jednak nie zagrażały jego życiu. W pierwszej połowie 2021 roku Zeman zaczął poruszać się na wózku ze względu na neuropatię, na którą cierpi.

Zgodnie z konstytucją Czech to prezydent mianuje nowego premiera po wyborach i nadzoruje proces negocjacji międzypartyjnych zmierzających do wyłonienia nowej większości w parlamencie.

Czeskie radio publiczne i dziennik denikn.cz informowały wcześniej, że Zeman trafił do szpitala w związku z tzw. puchliną brzuszną

Czesi wybiorą nową izbę niższą parlamentu w piątek i niedzielę.

Rzecznik Zemana, Jiri Ovcacek w rozmowie z CNN Prima News stwierdził, że kalendarz prezydenta zmienia się, ponieważ musi on nabrać sił na czas powyborczych negocjacji ws. utworzenia nowego rządu.

Ovcacek zapewnił jednocześnie, że zdolność prezydenta do sprawowania urzędu nie została ograniczona.

Czytaj więcej

Prezydent Czech w szpitalu. Nieoficjalnie: Zalecono mu pozostanie pod opieką lekarzy

Zeman misję tworzenia rządu powierzy liderowi partii, która uzyska najwięcej głosów w wyborach. Prawie na pewno będzie to obecny premier, Andrej Babisz, którego partia ANO prowadzi w sondażach.

Czeskie radio publiczne i dziennik denikn.cz informowały wcześniej, że Zeman trafił do szpitala w związku z tzw. puchliną brzuszną - zbieraniem się płynu w jamie brzusznej. Rzecznik Zemana odmówił skomentowania tych doniesień.

W przypadku, gdy prezydent nie jest w stanie pełnić swoich obowiązków, nowego premiera powołuje przewodniczący niższej izby parlamentu.

Polityka
Kosowo. Żołnierze NATO ranni w starciach z serbskimi demonstrantami
Polityka
Nad Bosforem bez zmian
Polityka
Erdogan rozdawał swoim zwolennikom pieniądze przed lokalem wyborczym
Polityka
Reuters o "lex Tusk": Polska opozycja mówi o "polowaniu na czarownice"
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Polityka
Kreml o "próżni" w kontroli zbrojeń. „To nie wina Rosji”
Polityka
AP: Prezydent Duda podpisał ustawę wymierzoną w lidera opozycji, Tuska