Jak przypomina Reuters jeszcze przed przejęciem władzy przez talibów ok. połowa z 18 mln mieszkańców Afganistanu, korzystała z pomocy humanitarnej. Obecnie liczba ta może się jeszcze zwiększyć - w wyniku suszy, jaka nawiedziła kraj, a także braków pieniędzy i żywności po przejęciu władzy przez talibów - ostrzegają przedstawiciele ONZ.

Nagłe wstrzymanie napływania do Afganistanu miliardów dolarów z państw Zachodu, po upadku wspieranego przez Zachód rządu w Kabulu i zdobyciu władzy przez talibów oznacza wzrost presji na programy pomocowe koordynowane przez ONZ.

Czytaj więcej

Ahmad Masud junior (na zdjęciu) dopiero teraz będzie zdawał egzamin z dowodzenia i przekonamy się, c
Afganistan. Talibów czeka najtrudniejszy sprawdzian

Tymczasem sekretarz generalny ONZ podkreśla, że jego organizacja ma problemy finansowe. - Obecnie ONZ nie jest w stanie zapłacić wynagrodzeń nawet swoim pracownikom - powiedział Antonio Guterres dziennikarzom w piątek.

Konferencja w Genewie, która ma rozpocząć się w poniedziałek popołudniu, odbędzie się z udziałem m.in. Guterresa, a także stojącego na czele Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyzą, Petera Maurera oraz kilkudziesięciu przedstawicieli rządów świata, w tym szefa MSZ Niemiec, Heiko Maasa.

93 proc.

Tylu z ankietowanych przez Światowy Program Żywnościowy mieszkańców Afganistanu nie dojada

Jedna trzecia z 606 mln dolarów, jakie mają być zebrane dla Afganistanu, ma być wykorzystana w ramach Światowego Programu Żywnościowego. Ta agencja ONZ w sierpniu i wrześniu przeprowadziła sondę wśród Afgańczyków, z której wynikło, że 93 proc. z 1 600 uczestników badania w Afganistanie nie spożywa wystarczających ilości żywności - albo z powodu braku dostępu do żywności, albo z powodu braku pieniędzy.

- Prowadzimy wyścig z czasem i zimą, aby dostarczyć pomoc niezbędną do przeżycia Afgańczykom, którzy najbardziej jej potrzebują - powiedziała zastępca dyrektora regionalnego Światowego Programu Żywnościowego, Anthea Webb.

- Dosłownie żebrzemy i pożyczamy (pieniądze), aby zapasy żywności się nie wyczerpały - dodała.

Autopromocja
PARKIET CHALLENGE - GRA GIEŁDOWA

Zainwestuj wirtualne 15 000 zł i wygraj atrakcyjne nagrody

Dołącz do gry

O pomoc apeluje też WHO alarmując, że setki placówek medycznych w Afganistanie mogą zostać zamknięte, ponieważ zachodni darczyńcy wycofali się z ich wspierania, po zajęciu kraju przez talibów.