Tymczasowy rząd powstał w Afganistanie we wtorek.  Tymczasowym premierem został Mohammad Hassan Akhund, a drugą najważniejszą osobą w gabinecie stał się przywódca talibów mułła Abdul Ghani Baradar, który według wcześniejszych komunikatów miał pokierować rządem.

Rząd składa się z 33 ministerstw. Wszystkie nominacje są tymczasowe.

Czytaj więcej

Talibowie ogłosili skład rządu Afganistanu. Na czele MSW poszukiwany przez FBI

Pierwszy komunikat wydało afgańskie MSW, na czele którego stoi Siradżuddin Hakkani. Jak informowało BBC, jest on szefem grupy  bojowników powiązanych z talibami, odpowiedzialnej za najbardziej krwawe ataki przeprowadzone w kraju w ciągu ostatnich 20 lat, w tym wybuch bomby w ciężarówce w Kabulu w 2017 roku, w wyniku którego zginęło 150 osób.

Kierowana przez Hakkaniego bojówka, nazywana klanem Hakkanich, w USA została wpisana na listę organizacji terrorystycznych, a sam Siradżuddin Hakkani poszukiwany był przez FBI w związku z atakiem na Kabul w 2008 toku. Zginęło wówczas 6 osób, w tym obywatel USA.

Kierowany przez Hakkaniego resort wydał kategoryczny zakaz organizowania demonstracji i protestów - "w żadnych okolicznościach".

Ministerstwo uzasadnia, że w ostatnich dniach było wiele prób zakłócenia porządku publicznego.

W Kabulu i innych miastach Afganistanu wciąż protestują kobiety, żądające praw do pracy, nauki i swobody przemieszczania się. Ich protesty są tłumione coraz bardziej brutalnie. Według świadków wczoraj podczas demonstracji w prowincji Badachszan zginęły 4 kobiety, gdy talibowie otworzyli ogień, by rozpędzić protestujących.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Demonstracje zostały więc zakazane, a MSW określiło warunki, jakie w przyszłości muszą spełnić organizatorzy protestów: wystąpić o zgodę do MSW, o przyczynie, demonstracji, jej miejscu, godzinie rozpoczęcia i wznoszonych hasłach należy poinformować resorty bezpieczeństwa i sprawiedliwości z co najmniej 24-godzinnym wyprzedzeniem.

Mediom z kolei zakazano informowania o protestach.