IBSP zapytał uczestników sondażu, czy mają przekonanie, że stracą na rozwiązaniach podatkowych, zaprezentowanych w „Polskim Ładzie”, czy też uważają, że na nim zyskają.

18,6 proc. ankietowanych jest przekonanych o zyskaniu na „Polskim Ładzie”, z czego 8,1 proc. „zdecydowanie”, a 10,47 proc. „raczej”. 28,72 proc. wybrało odpowiedź „ani nie zyskam, ani nie stracę”. Natomiast ponad połowa - 52,71 proc. respondentów - przewiduje osobiste straty na programie forsowanym przez rząd Zjednoczonej Prawicy. W tej grupie 29,94 proc. badanych wyraża swoje przekonanie zdecydowanie, a 22,77 proc. jest „raczej” przekonanych o stratach.

Przedstawiciele rządu przekonują w swoich wystąpieniach, że na „Polskim Ładzie” zyska zdecydowana większość Polaków. - „Polski Ład” to więcej pieniędzy w portfelach Polaków - mówił niedawno Łukasz Kmita, wojewoda małopolski wojewoda, tłumacząc, że według analiz dla 23 milionów osób zmiany w podatkach będą albo korzystne, albo neutralne. - To jest tak naprawdę 90 proc. podatników - podkreślał.

Dowiedz się więcej: Wojewoda małopolski: „Polski Ład” PiS korzystny dla wielu uczciwych przedsiębiorców

Podobnie mówił w opublikowanej w poniedziałek rozmowie z „Rzeczpospolitą” wiceminister finansów Jan Sarnowski. - Reforma obejmie trzy grupy podatników: pracowników, emerytów i przedsiębiorców. Z naszych wyliczeń wynika, że na zmianach zyska 67 proc. pracowników, a dla 20 proc. będą one neutralne. 10 proc. osób na etacie dopłaci poniżej 200 zł miesięcznie, a jedynie 2,7 proc. ponad 200 zł miesięcznie. Zmiany będą korzystne dla 90 proc. emerytów, a dwie trzecie z nich przestanie w ogóle płacić podatek. Tylko 0,3 proc. emerytów dopłaci więcej niż 200 zł miesięcznie - wyliczał.

Przeczytaj: Jan Sarnowski: „Polski Ład” PiS to zachęty dla inwestorów

IBSP w opracowaniu sondażu podkreśla, że ocena rozwiązań z „Polskiego Ładu” jest mocno uzależniona od preferencji partyjnych. O stratach na nowych rozwiązaniach podatkowych przekonanych jest tylko 5 proc. wyborców PiS, za to ponad połowa sympatyków Koalicji Obywatelskiej i PSL oraz prawie połowa wyborców Nowej Lewicy.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

Instytut Badan´ Spraw Publicznych (Ogo´lnopolska Grupa Badawcza) przeprowadził sondaż w dniach 21-23.07.2021 r.  metoda? CATI na reprezentatywnej próbie 1001 dorosłych mieszkańców Polski.